Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, realizując zadania Samorządu Województwa Wielkopolskiego w zakresie opracowania, aktualizowania i realizacji strategii wojewódzkiej w obszarze polityki społecznej przygotował i opublikował „Strategię Polityki Społecznej Województwa Wielkopolskiego do roku 2030”.
Dokument ten wyznacza kierunki działań zaplanowanych na najbliższą dekadę przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz jest mapą priorytetów, które będą podejmowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, kilka tysięcy instytucji publicznych i społecznych funkcjonujących w obszarze polityki społecznej w Regionie.
Nowa Strategia Polityki Społecznej to dokument nieco inny od poprzedniego, tym razem postawiono na zdecydowanie krótszą formę. Wzorem poprzedniego dokumentu treść Strategii podzielono na obszary. Patrzy się w każdym z nich przez pryzmat potrzeb mieszkańców Wielkopolski. Twórcy dokumentu zwracali szczególną uwagę na sytuację bytową oraz problemy, które aktualnie przed nimi stoją. Dzięki takiemu podejściu, w Strategii, udało się wyróżnić sześć grup adresatów:
Osoby starsze,
Rodzina,
Osoby z ograniczoną sprawnością i ich opiekunowie,
Osoby z kręgu wysokiego ryzyka socjalnego,
Migranci,
Kadra pomocy i integracji społecznej.
Nowością jest dodanie do powyższej listy migrantów oraz kadry pomocy i integracji społecznej.
Skąd taka decyzja? Trudno nie zauważyć, że żyje pośród nas coraz więcej cudzoziemców, którzy swoją przyszłość zawodową i rodzinną wiążą z Polską i Wielkopolską. Obecnie to ważna grupa,
której potrzeby wyraźnie wpisują się w zadania stojące przed samorządami oraz instytucjami pomocowymi w Wielkopolsce.
Trudno też nie dostrzec, jak wiele współcześnie wyzwań stoi przed samą kadrą pomocy i integracji społecznej. Widać to szczególnie dobrze w dobie pandemii koronawirusa, która uwypukliła kryzysy, z jakimi zmagają się pracownicy socjalni – często finansowo niedoceniani za swoją pracę i pełne poświęcenia zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka. Skutkuje to tym, że coraz częściej słychać
o wakatach właśnie na to stanowisko i braku zainteresowania kandydatów i kandydatek. To bardzo alarmujące w tak trudnych czasach.
Poza migrantami i kadrą pomocy społecznej sporo uwagi poświęcono seniorom. Nasze społeczeństwo starzeje się – przybywa osób starszych z obniżoną sprawnością lub wymagających szczególnej opieki,
a to oznacza, że trzeba zintensyfikować działania na rzecz tej grupy.
Równie ważna jest rodzina. Poza poprawiającą się sytuacją materialną i zmniejszającym ubóstwem tej grupy, widoczne są sygnały o niekorzystnych trendach demograficznych czy pogarszającym się stanie zdrowia psychicznego zarówno dorosłych, jak i małoletnich. Potrzebny jest również intensywniejszy rozwój infrastruktury placówek i usług wspierających rodzinę.
Osoby z ograniczoną sprawnością i ich opiekunowie to kolejna bardzo ważna grupa, której w Strategii poświęcono uwagę. Z danych wynika, że co ósmy mieszkaniec województwa wielkopolskiego doświadcza niepełnej sprawności. Ponadto osoby te stanowią grupę silnie zagrożoną wykluczeniem społecznym i ubóstwem.
Pracując nad nowym dokumentem miano na uwadze także osoby z kręgu wysokiego ryzyka socjalnego, takie jak m.in. osoby ubogie, bezrobotne, uzależnione, w kryzysie bezdomności, opuszczające zakłady karne i inne instytucje, np. Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze, czy Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii. Z jednej strony widać potrzebę prowadzenia zaawansowanych działań przeciwdziałających wzrostowi wykluczenia i ubóstwa, a z drugiej, tworzenia warunków do powrotu osób z kręgu wysokiego ryzyka socjalnego (np. osoby po resocjalizacji) do życia codziennego w lokalnych społecznościach.
O wszystkich tych obszarach oraz grupach napisano szerzej w „Strategii Polityki Społecznej Województwa Wielkopolskiego do roku 2030”. Jej autorzy posiłkowali się licznymi badaniami i statystykami, starali się skupić na najważniejszych problemach i wyzwaniach.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.