Badanie przeprowadza firma Public profit na zlecenie Miasta Poznania. Ma ono na celu zidentyfikowanie najważniejszych przejawów nierównego traktowania, konsekwencji praktyk dyskryminacyjnych oraz wskazanie priorytetowych działań, których podjęcia oczekują badani.
Chodzi tu o uzyskanie pozytywnego skutku, w postaci wzrostu równości i szacunku. Wyniki badań mają stać się podstawą rekomendacji dla działań lokalnych instytucji na rzecz przeciwdziałania nierównemu traktowaniu.
„Do udziału w badaniu zapraszamy mieszkańców Poznania: dzieci i nastolatki; kobiety i mężczyzn z doświadczeniem dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, osoby LGBT+, osoby o innym pochodzeniu etnicznym niż polskie oraz migrantów, osoby z doświadczeniem ubóstwa, osoby z niepełnosprawnościami, osoby zaangażowane w życie religijne/kościół, różnowyznaniowe z uwzględnieniem osób bezwyznaniowych (różnopłciowych), przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz osób doświadczających i narażonych na dyskryminację oraz seniorów i seniorki. Badania jakościowe, w postaci wywiadów grupowych i indywidualnych oraz badania ilościowe mają charakter poufny, a zebrany materiał empiryczny zostanie poddany analizie jakościowej wykluczającej możliwość identyfikacji respondentów.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestników część terenowa badania będzie realizowana przez Internet” – czytamy na stronie firmy przeprowadzającej badanie.
Termin zakończenia badania upływa z końcem grudnia 2020 r.
Są to bardzo potrzebne i cenne akcje. Miejmy nadzieję, że choć w małym stopniu przyczynią się do zwiększenia wzajemnej akceptacji i niwelowania niewłaściwych zachowań. Należy pamiętać, iż w takich ankietach liczy się szczerość, która pomaga prawdziwie ocenić sytuacje i wnosi autentyczną wartość. Tylko tak można walczyć z dyskryminacją.
Link do ankiety: https://dyskryminacje.webankieta.pl/
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.