Aktywizacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych stanowi jeden z głównych priorytetów działań zaplanowanych do realizacji w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w następnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.
Tymczasem w naszym kraju tylko jedna na cztery osoby z niepełnosprawnościami pracuje. Europejski wskaźnik zatrudnienia osób o ograniczonej sprawności jest dwa razy większy – aktywna na rynku pracy jest co druga osoba z niepełnosprawnością.
Europejski Akt o dostępności ma na calu włączenie społeczne osób z niepełnosprawnościami, zwiększenie ich aktywności zawodowej oraz prowadzenie przez nie niezależnego życia. Ma to być możliwe dzięki stworzeniu środowiska, w którym powszechnie używane produkty i usługi staną się dostępne dla osób o ograniczonej sprawności.
O przygotowaniach do wejścia w życie w naszym kraju przepisów zgodnych z Europejskim Aktem o dostępności Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak kilka dni temu rozmawiała z Andrianą Sukovą – Zastępcą Dyrektora Generalnego Dyrekcji ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej.
Minister Jarosińka-Jedynak stwierdziła między innymi, że polska ustawa o dostępności zbliża Polskę do realizacji celów Europejskiego Aktu o dostępności, gdyż stwarza ramy prawno-organizacyjne dla przepisów wdrażających ten dokument.
Europejski Akt o dostępności jest to dyrektywa wydana przez Parlament Europejski i Radę Europy. Dotyczy on wymogów dostępności produktów i usług. Dokument ten służy realizacji postanowień Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób z niepełnosprawnościami. Akt ma pomóc w likwidacji wykluczenia społecznego spowodowanego niedostępnością produktów i usług dla osób o ograniczonej sprawności. Celem zawartych w dokumencie przepisów jest niwelowanie barier w swobodnym przepływie dostępnych produktów i usług, które wynikają z rozbieżnych regulacji krajowych w zakresie dostępności. Termin wprowadzenia postanowień dyrektywy do naszego, krajowego porządku prawnego upłynie w 2022 r., a nowe regulacje prawne mają być stosowane od 2025 r.