Jutro, tj. 5 maja – w Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych odbędzie się spotkanie Koalicji „Przewijamy Polskę” z sympatykami i sprzymierzeńcami akcji.
Wydarzenie rozpocznie się o godz.12:00 w Gliwicach w Mrowisku – Centrum Kultury Studenckiej Politechniki Śląskiej pod hasłem „Empatia się przewija”.
Przyznane zostaną kolejne tytuły ambasadorskie, nastąpi podsumowanie oraz wskazanie rezultatów akcji od 2021 roku, czyli daty jej zawiązania. Podana do wiadomości zostanie także aktualna liczba komfortek w Polsce. Przedstawione zostaną przyszłe przedsięwzięcia Koalicji.
Gospodarzem gliwickiego spotkania będzie Fundacja NieOdkładalni, pojawią się też oczywiście prezeski: Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych- Sejmik Wojewódzki, Fundacji Integracja i Stowarzyszenia „Żurawinka” – inicjatora całego przedsięwzięcia.
To ważne i potrzebne wydarzenie w ramach nie mniej istotnej akcji. Warto przyjść, posłuchać i być na bieżąco! Dużo już zostało zrobione, ale mimo to Przewijamy dalej Polskę wzdłuż i wszerz! Zapraszamy w imieniu organizatorów.
Kilka słów o samej akcji, zaczerpniętych z przeprowadzonego niegdyś przeze mnie wywiadu z Anną Nowak – Prezeską Stowarzyszenia „Żurawinka” oraz inicjatorką przedsięwzięcia.
Z mojej osobistej perspektywy widać rzeczywisty przełom, jeżeli chodzi o pokonanie mocno zakorzenionych w społeczeństwie stereotypów oraz owiany milczeniem i objęty tabu problem warunków i miejsc wykonywania, przez opiekunów osób niesamodzielnych, czynności pielęgnacyjno-higienicznych.
Mam tutaj na myśli zmienianie pieluch na posadzkach publicznych toalet, w parkach, na trawie czy też w innych uwłaczających godności miejscach. Ktoś, bez takiego doświadczenia, być może nie zrozumie do końca powodów powstania idei akcji „Przewijamy Polskę”, jednak najważniejszy jest fakt, że osoby, które musiały się mierzyć wielokrotnie z podobną sytuacją, zjednoczyły siły i powiedziały DOŚĆ!
Bardzo dobrze, bo obecnie widać spore rezultaty ich aktywności. Tworzy się sieć komfortek i mam nadzieję , że w ciągu kilku lat będzie ich w Polsce co najmniej 1600, czyli tyle, ile udało się ich zorganizować w Wielkiej Brytanii w ciągu 15 lat trwania podobnej akcji. W ślad za Anglią podąża już wiele krajów w skali globu, w tym i Polska.
Akcja, która zaczęła się odważnym sprzeciwem i wypowiedzianym głośno „nie”, rozkręca się prężnie i miejmy nadzieję, będzie trwać dalej, dopóki nasz kraj nie stanie się w pełni przystosowany pod kątem ilości komfortek w nim powstających.
Kibicujemy Koalicji i trzymamy kciuki za owocne spotkanie!