Dawne Centrum Bukowska rozpoczęło nowy etap swojej aktywności pod zupełnie inną nazwą. Teraz napotkacie tam tablicę „Spilno” w ramach współpracy wskazanej placówki z UNICEF.
To niezwykła przestrzeń, w której dzieci i dorośli z Ukrainy znajdą przyjazną atmosferę, wsparcie i dużo okazji do integracji z mieszkańcami Poznania.
Poznań znalazł się w gronie 12 polskich metropolii, które otrzymały fundusze z UNICEF na pomoc osobom z Ukrainy. Sercem wsparcia w każdym z tych miast jest organizacja o nazwie „Spilno”. To ukraińskie słowo oznacza „wspólnie” i najlepiej oddaje klimat tego miejsca.
Działalność punktu przy Bukowskiej nie byłaby możliwa, gdyby nie wspólne działanie poznaniaków, wolontariuszy zarówno z Polski, jak i Ukrainy, a także organizacji pozarządowych. Jestem dumny z ich postawy. Teraz dzięki wsparciu UNICEF razem możemy nieść jeszcze skuteczniejszą pomoc i wsparcie, zwłaszcza tym najmniejszym, którym wojna zabrała szczęśliwe dzieciństwo. Tutaj mają doskonałe warunki do tego, by się rozwijać, nabrać sił i zacząć nowy okres w swoim życiu – zaznacza Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta.
Otwarcie centrum było możliwe dzięki współpracy z UNICEF-em. Poznań otrzymał od Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci niemal 33 mln zł na wsparcie osób, które schroniły się w stolicy Wielkopolski przed rosyjską agresją.
Poznańskie „Spilno” to czwarta tego typu lokalizacja w Polsce. Wcześniej pod egidą UNICEF analogiczne miejsca otwarto w Łodzi, Lublinie i Białymstoku.
Operatorem „Spilno” przy ul. Bukowskiej 27/29 w Poznaniu jest Międzynarodowa Fundacja OPEN – jej przedstawiciele szacują, że tylko w listopadzie przez to miejsce przewinęło się ok. 350 obywateli Ukrainy, w tym około 90 dzieci. Większość z nich – ok. 80 proc. – stanowiły kobiety i dziewczynki.
„Spilno” działa od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 20.00 oraz w niedziele od 10.00 do 19.00.