Przejdź do treści

Smutne realia czy przesada? Czekali w kolejce do rana

Zdjęcie: budynek Gdyńskiego Centrum Usług Opiekuńczych

Autor: Martyna Sergiel

Kilkanaście osób czekało w kolejce parę godzin, by złożyć wniosek o przyznanie asystenta osobistego dla osoby z niepełnosprawnością w siedzibie Gdyńskiego Centrum Usług Opiekuńczych.

Co roku zainteresowanie tym wsparciem jest bardzo duże, a przyznawana pomoc niestety mocno ograniczona. Na początku stycznia wystartował nabór na 2025 rok.

Osoby z niepełnosprawnością, które potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, mogą ją uzyskać na mocy programu Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej. Każdego roku jednak trzeba się o takie wsparcie ubiegać w ramach nowej tury składania wniosków.

W Gdyni ruszył nabór na 2025 rok. W ogłoszeniu nie poinformowano dla ilu osób przygotowano wsparcie, jednak zwykle była to ograniczona liczba. W ubiegłym 2024 roku z pomocy mogło skorzystać tylko 101 osób.

Zainteresowanie przyznaniem wsparcia na nowy rok jest bardzo duże, a chętni pojawili się pod budynkiem już w nocy.

Tak wygląda w Gdyni załatwienie tej sprawy przez rodziny osoby niepełnosprawnej. Osoby czekają całą noc! Rządzący w całej Polsce, obudźcie się! Tysiące złotych na szukanie byłego ministra, a na to nie ma? Czy ci Ludzie muszą tak koczować? To jest godność człowieka? Zdjęcie z dzisiejszego świtu udostępnione publicznie na profilu jednej z matek niepełnosprawnego syna – napisał czytelnik portalu www.trojmiasto.pl

Jak wyjaśnia magistrat, wszyscy oczekujący zostali wpuszczeni do budynku, gdzie zaoferowano im pomieszczenie z miejscami siedzącymi do oczekiwania.

– Wszystkie osoby, które stawiły się w godzinach wieczorno-nocnych zostały zaproszone przez portiera do pomieszczenia, gdzie można było usiąść na fotelach – mówi Agata Grzegorczyk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Gdyni. – Ale przede wszystkim należy tutaj zaznaczyć, że kiedy wszystkie osoby, które przyszły w nocy zostały obsłużone, w programie nadal było dostępnych kilkadziesiąt miejsc. Po godzinie 11:00, w Centrum nie było już oczekujących osób. Co także istotne, w kryteriach, które trzeba spełnić by otrzymać dofinansowanie, kolejność zgłoszeń jest na samym końcu listy.

Jak informuje Gdyńskie Centrum Usług Opiekuńczych, dokumenty należy składać:

w dniach 02-03.01.2025 r. w godz. 8:00-14:00 przy ul. Władysława IV 43, 81-395 Gdynia (lokal 402, IV piętro);

w dniach 07-10.01.2025 r. w godzi. 8:00-14:00 w siedzibie Gdyńskiego Centrum Usług Opiekuńczych przy ul. Warszawskiej 67A, 81-309 Gdynia (pokój nr 7).

W przypadku składania dokumentów rekrutacyjnych za pośrednictwem operatorów pocztowych dokumenty należy wysłać do siedziby Gdyńskiego Centrum Usług Opiekuńczych (ul. Warszawska 67A, 81-309 Gdynia). Dokumenty złożone zarówno przed wyznaczonym terminem, jak i po jego upływie nie będą rozpatrywane. Kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia przy przyznawaniu wsparcia asystenta.

– Rozpoczęcie realizacji programu nastąpi po podpisaniu umowy z wojewodą pomorskim i wyłonieniu – w ramach konkursu – realizatora usług asystencji osobistej – czytamy w informacji publicznej.

Jak poinformowano, „Gmina Miasta Gdyni złożyła wniosek do wojewody pomorskiego o środki finansowe na realizację programu w wysokości 2 999 973,00 zł, jednak kwota ta została ostatecznie pomniejszona do 1 689 584,10 zł.

W czym pomoże asystent osoby niepełnosprawnej?

Kim jest asystent osobisty osoby niepełnosprawnej? Jego rola polega na wspieraniu osoby z niepełnosprawnością w codziennych czynnościach. Program ma na celu przede wszystkim zapewnienie pomocy, ale także zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego życia.

Wsparciem zostają otoczone osoby zależne, które faktycznie potrzebują opieki, pielęgnacji czy też pomocy codziennej w przygotowaniu posiłku, ubraniu się. Uczestnicy mogą liczyć na pomoc asystenta, jednak nie tylko w podstawowych czynnościach takich, jak zakupy czy pomoc w przemieszczaniu się komunikacją miejską, ale także między innymi przy podejmowaniu aktywności kulturalnych czy dotarciu na spotkanie z rodziną czy znajomymi.

Program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” finansowany jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego. Głównym realizatorem działań na terenie gminy jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Niestety pomoc jest ograniczona czasowo i finansowo, a perspektywą na przyszłość wielu osób z niepełnosprawnościami jest dom pomocy społecznej lub wzajemne uzależnienie ich i rodziców czy opiekunów.

Opracowano na podstawie: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Spedzili-noc-w-kolejce-by-zlozyc-wniosek-o-asystenta-dla-niepelnosprawnego-n197546.html.

Dodaj komentarz