Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje właśnie program o nazwie Dostępne Mieszkanie.
Za jego pośrednictwem osoby z orzeczeniem mogą wnosić o dofinansowanie na adaptację swojego lokum zgodnie z wymogami dostępności architektonicznej.
Warunek jest taki, by zamieszkiwana przestrzeń umiejscowiona była w budowli umożliwiającej opuszczenie murów bez asysty drugiej osoby.
Napotykasz na bariery architektoniczne we własnym domu, przez występowanie których nie możesz samodzielne dostać się na poziom zero?
Posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu utrudniającej przemieszczanie się bez pomocy wózka?
Nie przekroczyłeś jeszcze 65 roku życia?
Jeśli twoja odpowiedź na te pytania jest twierdząca, zapoznaj się z Programem „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Dostępne mieszkanie – dofinansowanie na zmianę miejsca zamieszkania na wolne od barier architektonicznych.
Dofinansowanie można otrzymać w celu przystosowania mieszkania na pozbawione barier architektonicznych.
Dla przykładu w przypadku mieszkania znajdującego się w Łodzi maksymalna kwota dofinansowania sięgnie sumy 76 943 zł.
Osoba z niepełnosprawnością, która:
posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka;
złoży oświadczenie, wraz z dokumentacją fotograficzną, o barierach architektonicznych w mieszkaniu i/lub w budynku, uniemożliwiających samodzielne wyjście na zewnątrz na poziom zero;
złoży oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
w momencie składania wniosku nie ukończyła 65 roku życia.
W przypadku, gdy wniosek dotyczy osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, wniosek składa jej opiekun prawny.
Wysokość dofinansowania zależna jest od lokalizacji, w której nabywane jest mieszkanie oraz stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego.
PFRON publikuje kwartalne wartości maksymalnej kwoty dofinansowania w lokalizacji docelowego mieszkania pod adresem dostępnym tutaj.
Program realizują samorządy powiatowe, które przyjmą zaproszenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do jego wdrożenia w życie.
Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami składa się za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia pod adresem dostępnym tutaj.
Składanie wniosków odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej
Wniosek można złożyć w każdym okresie, ale nie później niż do dnia 31.12.2024 r., a ponadto nie dłużej niż do wyczerpania budżetu programu.