Skanska Residential Development Poland słynie z przeprowadzania inwestycji dostępnych dla odwiedzających obiekty, także dla osób z niepełnosprawnościami: wzroku, słuchu czy z ograniczeniami w poruszaniu się.
Wiele osiedli mieszkaniowych, za których powstanie odpowiada wspomniana firmamieścisięw wymagających kryteriach otrzymania certyfikatu „Obiekt bez barier”, przyznawanego przez Fundację Integracja.
Pod koniec stycznia bieżącego roku. portfolio projektów, które pomyślnie zakończyły całą procedurę otrzymania tego prestiżowego wyróżnienia powiększyło się o Holm House 4 oraz Nu! Warszawa Wola 1.
W Polsce powstaje coraz więcej obiektów przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – to bardzo pozytywny trend, jednak wciąż pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Tworzenie włączających przestrzeni miejskich bez barier wiąże się ze świadomością i wrażliwością społeczną ustawodawców, architektów, deweloperów oraz inwestorów.
–Za tego rodzaju projekty odpowiedzialna jest Skanska, która podjęła decyzję o poddawaniu większości swoich inwestycji naszym audytom.To z jej inicjatywny, od 2018 roku certyfikujemy także osiedla mieszkaniowe. Cieszymy się, że w Warszawie powstały kolejne obiekty bez barier i mamy nadzieję, że takich miejsc jak Holm House czy Nu! Warszawa Wola będzie przybywać – mówi Kamil Kowalski, dyrektor centrum badawczo-rozwojowego Integracja LAB, działającego w ramach Fundacji Integracja.
– Troska o ludzi jest jedną z podstawowych wartości, jakimi kierujemy się w Skanska, dlatego przy projektowaniu osiedli mieszkaniowych przykładamy dużą wagę do dostępności budynków oraz ich otoczenia dla osób w różnej sytuacji życiowej i wieku, a także o ograniczonej sprawności ruchowej. Certyfikat „Obiekt bez barier” ma szczególne znaczenie dla naszych klientów z niepełnosprawnościami, ale w praktyce przyjazne dla nich rozwiązania, takie jak odpowiednie podjazdy,uchwyty, drzwi z klamkami ułatwiającymi otwieranie czy ławki z podłokietnikami, są bardzo docenianie także przez innych mieszkańców, np. rodziców z małymi dziećmi czy seniorów o nieco mniejszej mobilności – komentuje Agnieszka Karwala, Senior Project Manager w Skanska Residential Development Poland.
Skanska od lat wyznacza w naszym kraju standardy w zakresie architektury uniwersalnej. Najwcześniejszą polską inwestycją mieszkaniową, która uzyskała certyfikat „Obiekt bez barier”, był Holm House 1. Ostatnio proceder certyfikacji przeszedł czwarty etap tej inwestycji. Prawie całe osiedle odznacza się minimalną liczbą krawężników i schodków. Poruszanie się po obiekcie znacząco ułatwiają podjazdy, bezprogowe wejścia i windy, lekkie drzwi, włączniki na odpowiednich wysokościach, system informacji głosowej oraz bardzo dobre kontrasty kolorystyczne w przestrzeniach wspólnych. Ponadto w certyfikowanych etapach inwestycji część mieszkań została dopasowana do potrzeb osób z różnymi stopniami niepełnosprawności. W Holm House 4 aż 40 proc. lokali mieszkalnych nie ma barier architektonicznych, takich jak choćby progi przy wejściu na balkon.
Podobnych rozwiązań mogą spodziewać się mieszkańcy pierwszego etapu Nu! Warszawa Wola, jednej z najnowszych inwestycji mieszkaniowych Skanska, która również otrzymała certyfikat „Obiekt bez barier”. „Nu” oznacza po szwedzku „tu i teraz” i zaprasza do korzystania z pełni życia. W celu pozwolenia każdemu z nas na radość z jego uroków, osiedle zostało zaprojektowane w sposób umożliwiający bezpieczne i łatwe poruszanie się po jego obszarze, a także korzystanie z udogodnień zaaranżowanych w częściach wspólnych. Przykładem może być plac zabaw, gdzie część urządzeń jest przystosowana dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Certyfikat „Obiekt bez barier” przyznaje Fundacja Integracja od 2013 roku. Wskazuje on, że dana inwestycja jest dostosowana do potrzeb osób z różnego typu niepełnosprawnościami ruchu, wzroku oraz słuchu i jest przyjazna dla osób starszych oraz opiekunów z małymi dziećmi.
Certyfikat mogą otrzymać na przykład budynki użyteczności publicznej, nieruchomości biurowe i handlowe, lokale usługowe oraz osiedla mieszkaniowe. Warunkiem jest pozytywny wynik audytu dostępności architektonicznej, który obejmuje dwa etapy.
W trakcie pierwszego z nich z ekspertami fundacji konsultowany jest projekt inwestycyjny. W przypadku osiedli mieszkaniowych analiza obejmuje między innymi zagospodarowanie terenu zewnętrznego, architekturę mieszkań i części wspólnych oraz wybrane instalacje. Wszystkie elementy poddane audytowi w fazie projektowej są także opiniowane na etapie realizacji inwestycji.
Drugi audyt następuje po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie i dotyczy mieszkań, pobliskiego otoczenia budynków, miejsc postojowych, wejścia, dostępności komunikacji pionowej oraz istotnych pomieszczeń (takich jak lokale usługowe, recepcje czy pomieszczenia ochrony), kolorystyki, wyposażenia oraz oświetlenia.
W ciągu całego procesu, który trwa zwykle prawie trzy tygodnie obecni są audytorzy Integracji oraz eksperci z zakresu dostępności architektonicznej. Po zakończeniu audytu fundacja sporządza raport, który stanowi podstawę przy decyzji o ewentualnym przyznaniu certyfikatu „Obiekt bez barier”.
Pozytywny jest fakt, że coraz więcej nie tylko mówi się o dostępności, ale również działa się w kierunku przystosowania przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a w efekcie dla wszystkich.
Mam cichą nadzieję, że jest to związane ze wzrostem świadomości społecznej, a nie jedynie przestrzeganiem obowiązujących od 5 lat ustaw. Chociaż, notabene chyba nie powód jest tutaj najistotniejszy, a to, że widać już realne zmiany w zakresie dostępności.
Może kiedyś będzie to zagadnienie, które będzie przychodziło na myśl w konotacji z innymi ważnymi kategoriami, takimi jak chociażby zdrowie? Oby. Prognozy są optymistyczne.