W dniach od 29 do 30 listopada 2023 roku miało miejsce dwudniowe seminarium będące podsumowaniem projektu zatytułowanego „Obszar chroniony, obszar dostępny”, który został zrealizowany w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
Wydarzenie zorganizował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we współpracy z partnerami przedsięwzięcia – Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Global Nature Fund (GNF). W trakcie spotkania, w którym wzięli udział przedstawiciele parków narodowych oraz specjaliści debatowano o sposobach dostosowania turystyki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podczas obrad zaprezentowano efekty i wyniki zrealizowanych w ramach projektu przedsięwzięć grantowych. Omówiono przykłady dobrych praktyk oraz rezultaty przeprowadzonych badań odnoszących się do dostępności i potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Rozmawiano również o potrzebach parków przyrodniczych.
W ramach projektu “Obszar chroniony, obszar dostępny“na realizację grantów przeznaczono kwotę w wysokości 7 934 030,40 zł
Warto dodać, że w seminarium wdrożeniowym uczestniczyli i przedstawiciele:
Białowieskiego Parku Narodowego
Karkonoskiego Parku Narodowego
Narwiańskiego Parku Narodowego
Ojcowskiego Parku Narodowego
Roztoczańskiego Parku Narodowego
Tatrzańskiego Parku Narodowego
Wigierskiego Parku Narodowego
Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego
Wdeckiego Parku Krajobrazowego
Pszczewskiego Parku Krajobrazowego
Mazowieckiego Parku Krajobrazowego
Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Żywieckiego Parku Krajobrazowego
Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd
Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego
Mazurskiego Parku Krajobrazowego.