Przejdź do treści

Schizofreniczne rodzeństwo – jak to wygląda?

Schizofrenia nie jest chorobą jednostki, to choroba całej rodziny, która musi dostosować się do choroby, zmiany dotychczasowych ról, co może okazać się niezwykle trudne dla rodzeństwa chorej osoby.

Kluczową rolę w relacji pomiędzy rodzeństwem odgrywają relacje przed chorobą oraz tempo jej rozwoju. Rodzeństwo chorej osoby jest zmuszone do radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz rywalizacją.

Reakcje emocjonalne, które są spotykane u rodzeństwa schizofreników przedstawia poniższa tabela:

 

Dezorientacja i frustracja

Są to uczucia dominujące w początkowej fazie choroby – wynikać może z faktu, iż schizofrenik nie reaguje na rzeczowe argumenty, zachowuje się nieodpowiedni, a przede wszystkim – inaczej niż dotychczas.
 

Poczucie winy

Rodzeństwo często boryka się z poczuciem winy, że choroba dotknęła ich siostrę lub brata, a nie ich samych; w sytuacji tej porównują życie chorego do swojego.
Strach i niepokójRodzeństwo musi zmierzyć się z myślami, które dotyczą ich ewentualnego zachorowania, zgodnie z przeświadczeniem, że schizofrenia jest chorobą genetyczna (a tak naprawdę nie jest tak do końca…). Emocje te mogą zostać stłumione przez rozmowę ze specjalistą, który wytłumaczy jak wygląda sprawa dziedziczenia schizofrenii.
SmutekTo uczucie jest spotęgowane, jeśli relacje między rodzeństwem przed chorobą były bliskie.
 

Zakłopotanie

Niektóre zachowania schizofreników bardzo odbiegają od normy, przez co stają się kłopotliwe dla otoczenia. Uczucie to zmniejszyć można poprzez uświadomienie sobie, iż postawa chorego nie wynika z jego zlej woli, a wyłącznie jest to objaw choroby.
 

Złość i żal

Nie jest tajemnicą, że schizofrenia niszczy cały dotychczasowy sposób funkcjonowania rodziny chorego. Przez to, że rodzice schizofrenika skupiają się na nim, jego rodzeństwo dostaje mniej uwagi niż zwykle.

 

 

Schizofrenia oddziaływuje na cały system rodzinny, przez co wpływa na rozwój zdrowych dzieci, szczególnie determinując ich związki i stopień zaangażowania w związki rodzinne.

Relacje z rodzicami

Zdrowe dziecko ma prawo mieć poczucie, że cała energia jego rodziców jest teraz skupiona na chorym rodzeństwie, a także, że ich potrzeby nie są przez nich respektowane. Siostra czy brat chorej osoby zdaje sobie sprawę z tego, że ich rodzeństwo wymaga w danej chwili większej uwagi, jednak mimo tego może być to dla nich emocjonalna trudność. Dodatkowo widok zagubionych w tej trudnej sytuacji rodziców, może potęgować to uczucie.

Relacje z chorym

Relacje miedzy zdrowym a chorym rodzeństwem są zależne od ich kontaktu między nimi przed choroba. Jeśli nie były one zbyt głębokie, mogą ulec jeszcze większemu poluźnieniu lub wręcz przeciwnie, empatia i chęć niesienia pomocy wzmacniają związek pomiędzy osobą chorą, a jej rodzeństwem.

Zaangażowanie w życie rodzinne

Jeśli chodzi o życie rodzinne, pojawiająca się w rodzinie schizofrenia może wpływać na rodzeństwo chorego dwojako: może albo wycofać się z życia rodzinnego, albo przeciwnie – przesadnie angażować się w nową sytuację.

Relacje z osobami spoza rodziny

Schizofrenia, która dotyka rodzeństwo, ma duży wpływ na kontakty interpersonalne poza rodziną. Zdrowe dzieci często boją się zapraszać do domu znajomych – boją się „dziwacznych” zachowań ze strony siostry lub brata. Dodatkowo chcą utrzymać chorobę rodzeństwa w tajemnicy, a ta skrytość prowadzi do trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu bliskich relacji z innymi ludźmi.

Pomoc zdrowym dzieciom przez rodziców

Pamiętajmy, że zdrowe dziecko samo musi podjąć decyzję, jak postępować i do jakiego stopnia chce zaangażować się w chorobę rodzeństwa. Rodzice mogą pomóc zdrowym dzieciom poprzez otwarte rozmowy i pogłębianie wiedzy o schizofrenii. Zadaniem rodziców jest także wyważenie pomiędzy potrzebami chorego dziecka i zdrowego dziecka. Powtórzę, że schizofrenia jest chorobą całej rodziny – dlatego też zadaniem rodziców jest rozmawianie ze zdrowymi dziećmi o wszystkich ich uczuciach – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Nie można także wywierać na nich presji – same muszą chcieć opiekować się lub przebywać z chorą siostrą lub chorym bratem.

Schizofrenia dotyka nie tylko chore dziecko, ale i to zdrowe. Nigdy nie wolno zapomnieć o zdrowym dziecku – w przypadku schizofrenii to może ono nawet potrzebuje więcej pomocy, niż osoba chora.

Opracowanie na podstawie książki: Kim T. Mueser, Susan Gingerich, Życie ze schizofrenią. Poradnik dla rodzin. Dom Wydawczy Rebis, Poznań 2001.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz