Autor: Tomasz Wojczak
W dniu 18 września 2024 r. w Galerii Tak, w ramach projektu Samodzielność Na Tak odbyły się kolejne warsztaty artterapeutyczne.
Tematem przewodnim spotkania było przywiązanie. Osoby prowadzące wydarzenie – Panie Magdalena Kozicka ze Stowarzyszenia Na Tak i Paniu Luzia Walczak-Szumiło z Przestrzeni Działań Otwartych pokazały uczestniczkom i uczestnikom warsztatów jak bogaty jest to temat. W zajęciach brały udział osoby z niepełnosprawnościami. Osoby te aktywizowane przez Panie Magdę i Luizę opowiadały o tym, co ważnego w ich życiu kojarzy im się z przywiązaniem. Okazało się, że dla uczestniczek i uczestników warsztatów ważne są między innymi więzi z Tatą, muzyka zespołów Coma i Lux Torpeda, możliwość spotkania innych ludzi, poezji i wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Gałązka wiśni”, czy też muzyka disco polo. Po tym jak każda z osób biorących udział w zajęciach powiedziała z czym kojarzy im się przywiązanie Pani Luiza pytała uczestniczki i uczestników o to, co czują w ciele w momencie, gdy zaczynają mówić o przywiązaniu oraz która część ich ciała się wówczas uaktywnia. Najczęściej pojawiała się odpowiedź, że uczestniczki i uczestnicy odczuwali poruszenie w sercu. Temat przywiązania jest bardzo trudny – dotyka bowiem wartości – tego co ważne w życiu – mimo tego osoby biorące udział w warsztacie poradziły sobie z nim znakomicie.
W trakcie spotkania uczestniczki i uczestnicy mieli do wyboru – możliwość malowania lub przyozdobienia obiektu wyobrażającego człowieka za pomocą sznurków i innych rzeczy. Osoby malujące wykorzystywały profesjonalne podobrazie i farby. Z czasem liczba osób tworzących obrazy zmniejszała się i uczestniczki i uczestnicy włączali się w ozdabianie wspomnianego wyżej obiektu. Został on ozdobiony między innymi kolorowymi sznurkami, co w sposób materialny wiązało się z przywiązaniem. Przyozdabianie obiektu było swego rodzaju wizualizacją, tego co każdy z uczestników odczuwał na poziomie emocji i ciała w związku z tematem przewodnim spotkania – przywiązaniem.
Reasumując czas spędzony na zajęciach w Galerii Tak uważam za bardzo udany. To, co mnie najbardziej uderzyło w trakcie omawianego wydarzenia to dbanie o samodzielność uczestniczek i uczestników. Osoby biorące udział w warsztatach w ramach ram założonych przez osoby prowadzące same decydowały co, w danym momencie chcą robić. Jest to bardzo ważny element omawianych zajęć. Dzięki temu uczestniczki i uczestnicy uczą się sprawczości i decydowania o sobie, o tym co chcę robić i jakim sposobem.