Do konsultacji trafił rządowy projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym.
Jego celem jest włączenie w rynek pracy osób z niepełnosprawnościami biernych i nieaktywnych zawodowo. Projekt ten dotyczy zwłaszcza osób, które bez szczególnego – zindywidualizowanego i kompleksowego wsparcia, samodzielnie nie mogą pracować.
Zgodnie z danymi pochodzącymi z powiatowych urzędów pracy wśród grupy osób z niepełnosprawnościami zarejestrowanych, jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy powyżej 12 miesięcy figurowało łącznie 72 305 osób. Z tego 55,7 proc. to osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, 39 proc. osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a 5,3 proc. osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Według przepisów zawartych w projekcie podstawą do skorzystania przez osobę niepełnosprawną z zatrudnienia wspomaganego będzie skierowanie. Osoba będzie musiała się po nie zgłosić do powiatowego urząd pracy. Placówka ta będzie odpowiedzialna za kierowanie osoby niepełnosprawnej do zatrudnienia wspomaganego. Organ ten będzie również oceniał postępy osoby niepełnosprawnej będącej w zatrudnieniu wspomaganym.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.