Przejdź do treści

Rząd planuje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności 

Zdjęcie, wnętrze i obrady Sejmu.

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

To podstawowa reguła przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. 

Mowa o orzeczeniach, które stracą ważność z dniem 30 września 2024 r.

30 września 2024 r. wygasa ważność orzeczeń, które zostały wydłużone ustawą z 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Zgodnie z szacunkami dotyczy to ok. 399 599 osób.

Jak podano do wiadomości w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – potrzebne było przygotowanie regulacji umożliwiających zachowanie statusu osób niepełnosprawnych w czasie oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. 

Warunkiem będzie złożenie wniosku o wydanie następnego dokumentu.

Przyjęty 16 lipca br. przez Radę Ministrów projekt zakłada wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o pół roku.

Luka w przepisie wiązałaby się z utratą świadczeń i ulg przez dużą część osób niepełnosprawnych. Rozwiąże to problem z zachowaniem ciągłości w statusie osoby niepełnosprawnej i umożliwi korzystanie z systemu ulg i świadczeń wynikających                  z posiadanego dotychczas orzeczenia.

Rozwiązanie będzie korzystne również dla zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, które będą mogły zaplanować organizację pracy składów orzekających, w spodziewanym okresie napływu większej liczby wniosków o wydanie orzeczeń.

Wskazana regulacja może mieć dobry wpływ na działalność przedsiębiorców małych, średnich i dużych firm, bo zagwarantuje zachowanie ciągłości statusu osoby niepełnosprawnej jako pracownika.

To z kolei może skutkować zachowaniem ciągłości otrzymywanej pomocy skierowanej do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne lub same osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą.

Projekt ustawy wydłuża również termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia w związku upływem terminu jego ważności z dotychczasowych 30 dni na 2 miesiące, a w przypadku osób poniżej 16 roku życia, które będą ubiegały się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, na 3 miesiące.

W związku z tym wprowadzony zostaje dłuższy termin na odpowiednie zweryfikowanie wniosku osoby niepełnosprawnej przez zespoły orzecznicze, co umożliwi płynne rozpatrywanie dokumentów i eliminację zatorów w postępowaniach orzeczniczych – co jest szczególnie istotne w związku z przewidywaną kumulacją wniosków we wrześniu 2024 r.

Według projektu ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Artykuł został opracowany w oparciu o: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2238506

Dodaj komentarz