Miasto Poznań oraz działające na jego terenie organizacje pozarządowe obecnie realizują program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Chodzi o tak zwaną opiekę wytchnieniową.
Aktualnie przyjmowane są zgłoszenia osób zainteresowanych udziałem w projekcie.
Wartość przedsięwzięcia polega na wspieraniu opiekunów osób zależnych, którzy nierzadko zmagają się z brakiem czasu wolnego, jaki mogliby oni przeznaczyć na własne potrzeby.
Tegoroczna edycja programu adresowana jest do członków rodzin albo opiekunów, którzy wspierają dorosłych i dzieci z różnego typu niepełnosprawnościami.
Grupa ta jest często narażona na wypalenie, wynikające z przerastających niekiedy obowiązków i często wymaga wsparcia. Aktualny projekt oferuje wspomnianą pomoc w formie czasowej przerwy w sprawowaniu opieki.
Rodziny, które zgłoszą się do wybranych fundacji otrzymują bezpłatne wsparcie w opiece. Zaowocuje to „chwilą” dla siebie, którą mogą przeznaczyć na regenerację czy choćby załatwienie koniecznych sprawunków.
Mieszkańcy Poznania, którzy chcą skorzystać z opisywanej oferty, mogą wybrać jedną z realizowanych dwóch form „wytchnienia”. W celu wzięcia udziału należy skontaktować się z wybraną organizacją.
Pierwsza propozycja dotyczy usługi wytchnieniowej świadczonej w postaci opieki nad osobą z niepełnosprawnością w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania lub innym miejscu – maksymalnie do 240 godzin usług. Tutaj warto wymienić realizatorów:
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ISKRA (tel. 61 868 66 46, adres e-mail: iskrastowarzyszenie@gmail.com);
Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Poznaniu (tel. 721 265 595, adres e-mail: psoni.poznan@gmail.com);
Fundacja Petra senior (tel. 665 006 501, adres e-mail: fundacja@petra-senior.pl);
Stowarzyszenie na Rzecz Młodzieży Sprawnej Inaczej ŚMIAŁEK (tel. 601 426 397, adres e-mail: kd@smialek.org).
Druga opcja to usługa wytchnieniowa świadczona w formie opieki nad osobą z niepełnosprawnością w ramach pobytu całodobowego w ośrodku lub placówce, zapewniającej opiekę osobom z niepełnosprawnościami – maksymalnie do 14 dni pobytu.
Zadanie realizuje Stowarzyszenie Na Tak (tel. 607 882 017, adres e-mail: biuro@natak.pl).
W godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej (w tym usługi opiekuńcze, usługi finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego lub z innych źródeł).
Program realizowany jest od 28 kwietnia 2022 r. do 27 grudnia 2022 r.