Asystenci osobiści osób z niepełnosprawnościami to bardzo potrzebny i istotny zawód. Są nie tylko ogromnym wsparciem, ale również towarzystwem w codzienności.
Asystent pomaga w domowych obowiązkach, ułatwia i uczy funkcjonowania w społeczeństwie. Do końca sierpnia samorządy mogą ubiegać o dofinansowanie z rządowego programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” na przyszły rok.
Taki człowiek – wspiera, pomaga w pielęgnacji, codziennych obowiązkach, w załatwieniu spraw urzędowych…. – Jest potrzebny do pomocy przy takich podstawowych czynnościach, ale jest także towarzyszem, osobą, z która można spędzić czas, porozmawiać – mówi na łamach portalu www.kielce.tvp.pl Żaneta Kułaga z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chęcinach.
Zilustrujmy to na konkretnym przykładzie pani Zofii.Od kilku lat nie może się poruszać bez laski. Ma uszkodzony kręgosłup. – Poślizgnęłam się w mieszkaniu, upadłam na głowę i na kręgosłup. Głowa w porządku, przeleżałam na różnych badaniach w Czerwonej Górze i coś tam z kręgosłupem pękło –relacjonuje na łamach cytowanego portalu Zofia Kantor.
Dlatego aktualnie kobieta wymaga rehabilitacji i.… pomocnej dłoni. Od roku seniorkę wspierajej asystent osobisty.
– Pani Zosia wymyśla mi różne zajęcia, to przygotowanie jedzenia, drobne sprzątanie, załatwiam leki, zabiegi… Robię wszystko to, co wydaje mi się możliwe do zrobienia – komentuje na portalu www.kielce.tvp.pl Jolanta Wojciechowska, asystentka osoby niepełnosprawnej.
Opieką mogą być otoczone zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci do 16. roku życia. Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w regionie działa od pięciu lat. Tylko w tym roku z takiego rodzaju wsparcia korzysta ponad 3200 osób z niepełnosprawnością. – Zmieniają się rodziny, zmienia się nastawienie… Jest mi coraz łatwiej współpracować z osobami, które wymagają pomocy i z ich rodzinami – twierdzi cytowana we wskazanych mediach Jolanta Wojciechowska.
Teraz samorządy mogą wnioskować o środki z programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” na kolejny rok. – Wnioski można składać do wojewody świętokrzyskiego do 26 sierpnia, wyłącznie w formie elektronicznej, za pomocą generatora Funduszu Sprawiedliwości.
W skali kraju do rozdysponowania jest 800 milionów złotych. Wyniki naboru do programu będą znane w połowie października.