Przejdź do treści

Ruszył nabór wniosków do programu asystentury osobistej

Grafika, osoba na wózku, a obok niej asystent. Grafika z ludzi

Asystenci osobiści osób z niepełnosprawnościami to bardzo potrzebny i istotny zawód. Są nie tylko ogromnym wsparciem, ale również towarzystwem w codzienności.

Asystent pomaga w domowych obowiązkach, ułatwia i uczy funkcjonowania w społeczeństwie. Do końca sierpnia samorządy mogą ubiegać o dofinansowanie z rządowego programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” na przyszły rok.

Taki człowiek – wspiera, pomaga w pielęgnacji, codziennych obowiązkach, w załatwieniu spraw urzędowych…. – Jest potrzebny do pomocy przy takich podstawowych czynnościach, ale jest także towarzyszem, osobą, z która można spędzić czas, porozmawiać – mówi na łamach portalu www.kielce.tvp.pl Żaneta Kułaga z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chęcinach.

Zilustrujmy to na konkretnym przykładzie pani Zofii.Od kilku lat nie może się poruszać bez laski. Ma uszkodzony kręgosłup. – Poślizgnęłam się w mieszkaniu, upadłam na głowę i na kręgosłup. Głowa w porządku, przeleżałam na różnych badaniach w Czerwonej Górze i coś tam z kręgosłupem pękło –relacjonuje na łamach cytowanego portalu Zofia Kantor.

Dlatego aktualnie kobieta wymaga rehabilitacji i.… pomocnej dłoni. Od roku seniorkę wspierajej asystent osobisty.

Pani Zosia wymyśla mi różne zajęcia, to przygotowanie jedzenia, drobne sprzątanie, załatwiam leki, zabiegi… Robię wszystko to, co wydaje mi się możliwe do zrobienia – komentuje na portalu www.kielce.tvp.pl Jolanta Wojciechowska, asystentka osoby niepełnosprawnej.

Opieką mogą być otoczone zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci do 16. roku życia. Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w regionie działa od pięciu lat. Tylko w tym roku z takiego rodzaju wsparcia korzysta ponad 3200 osób z niepełnosprawnością. – Zmieniają się rodziny, zmienia się nastawienie… Jest mi coraz łatwiej współpracować z osobami, które wymagają pomocy i z ich rodzinami – twierdzi cytowana we wskazanych mediach Jolanta Wojciechowska.

Teraz samorządy mogą wnioskować o środki z programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” na kolejny rok. – Wnioski można składać do wojewody świętokrzyskiego do 26 sierpnia, wyłącznie w formie elektronicznej, za pomocą generatora Funduszu Sprawiedliwości.

W skali kraju do rozdysponowania jest 800 milionów złotych. Wyniki naboru do programu będą znane w połowie października.

Dodaj komentarz