Przejdź do treści

Rezolucja Parlamentu Europejskiego

Zdjęcie, Parlament Europejski

8 lipca 2020 r. Parlament Europejski uchwalił rezolucję w sprawie praw osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin w dobie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.

Autorzy przyjętego przez Parlament Europejski dokumentu słusznie twierdzą, że środki podejmowane przez rządy poszczególnych krajów Starego Kontynentu w wyjątkowych okolicznościach, takich jak na przykład poważne kryzysy zdrowotne muszą uwzględniać prawa osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzieje się tak ponieważ osoby te są w większym stopniu narażone na ryzyko zachorowania na choroby epidemiczne, takie jak koronawirus z powodu przeszkód w dostępie do informacji o profilaktyce. Osoby te są zależne od kontaktu z opiekunami, dlatego też łatwiej mogą ulec zakażeniu. Większe ryzyko związane z zachorowaniem to jeden z licznych problemów. Ich przykładem mogą być liczne przypadki łamania praw osób z niepełnosprawnością intelektualną, takie jak na przykład odmawianie im prawa do opieki zdrowotnej, skazanie na przebywanie w izolacji, brak dostępu do placówek, w których świadczona jest im opieka.

Uchwalony przez Parlament Europejski dokument wzywa Komisję Europejską i państwa członkowskie Unii Europejskiej do monitorowania, czy usługi zdrowotne świadczone osobom z niepełnosprawnością intelektualną i opieka społeczna mają zrównoważony charakter i czy są w stanie przystosować się do nowych, wywołanych przez pandemię form świadczenia usług. Autorzy rezolucji wzywają w niej do promowania rzeczywistego włączenia społecznego. Ma to się odbywać między innymi poprzez przydzielanie środków unijnych. Pieniądze te przeznaczane będą na usługi, które są świadczone mają być raczej na poziomie społeczności lokalnych niż w instytucjach.

Opracowano na podstawie artykułu dostępnego tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.