Przejdź do treści

Rewolucja w świecie nauki!

Na zdjęciu kobieta z protezą ręki

Poznańscy naukowcy stworzyli prototypowy system AutoMedPrint, dzięki któremu możliwe będzie powstanie ortezy lub protezy w kilkanaście godzin. Taką alternatywę otwiera przed ekspertami technologia skanowania oraz druku 3D.

Przełomowa metoda została wynaleziona na Politechnice poznańskiej i jeżeli wejdzie do użycia – ma sprawdzić się przede wszystkim w przypadku najmłodszych oraz pozwolić na obniżenie kosztu protezy z kilkudziesięciu tysięcy złotych do kwot rzędu kilkuset złotych.

W technice chodzi o użycie skanowania 3D w celu stworzenia specjalistycznego modelu cyfrowego, co ma zastąpić precyzję ręcznych pomiarów dokonywanych przez wyspecjalizowanego inżyniera.

Do obsługi przygotowanego przez zespół badawczy pod przewodnictwem dr hab. inż. Filipa Górskiego stanowiska wystarczy jedynie krótkie szkolenie, co oznacza, że ten innowacyjny system może być obsługiwany przez standardowy personel medyczny.

Aktualnie prototyp może przygotować ortezę nadgarstka, ortezę stawu skokowego, kosmetyczną protezę ręki oraz mechaniczną protezę ręki.

W trakcie czterech lat badań udało się w ten sposób pomóc około 50 pacjentom.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w kolejnych badaniach, mogą się zgłosić się za pośrednictwem specjalnego formularza widniejącego na stronie: www.automedprint.put.poznan.pl.

Dodaj komentarz