Jedynie 50 proc. osób z orzeczeniem o niepełnosprawności posiada zatrudnienie, podczas gdy praca wśród osób o pełnej sprawności sięga wskaźnika 75 proc. W najtrudniejszej sytuacji są kobiety i młodzież – wynika z ogłoszonego w środę raportu Europejskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami (European Disability Forum).
Statystyki są jeszcze niższe, jeżeli mowa o pracy stałej. W raporcie poinformowano, że tylko 20 proc. kobiet i 29 proc. mężczyzn z niepełnosprawnościami zatrudnionych jest na pełen etat. Natomiast, gdy wziąć pod uwagę pracę w niepełnym wymiarze godzin, to w Unii Europejskiej, luka między pracownikami z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności od lat utrzymuje się na stałym poziomie 24 punktów procentowych. Są różnice między państwami członkowskimi: największa luka jest w Irlandii, najmniejsza – w Danii.
Problemy z zatrudnieniem dotyczą także ludzi na stanowiskach stażysty. Chociaż większość pracodawców deklaruje, że chętnie przyjęłaby do pracy osoby z niepełnosprawnościami, to wyłącznie 50 procent z nich podjęła jakiekolwiek działania w tym kierunku.
Jak ujawnił raport, jednym z powodów niskiego poziomu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami są ich niskie kompetencje technologiczne. Dane pokazują, że w całej Unii ponad połowa (54 proc.) obywateli ma podstawowe lub ponadpodstawowe umiejętności cyfrowe. Jednakże – jak wskazują autorzy raportu – w Unii nie istnieją zebrane dokładnie statystyki dla osób z niepełnosprawnościami, chociaż według liczb przytoczonych w ramach Strategii UE na Rzecz Praw Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 tylko 64,3 proc. takich osób powyżej 16 roku życia ma w domu dostęp do Internetu. Dla porównania Internet w domu ma prawie 88 proc. osób bez niepełnosprawności. W Wielkiej Brytanii aż 25 proc. osób z niepełnosprawnościami nigdy nie korzystało z sieci.
Także pracodawcy nie są wciąż gotowi na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Jedna na cztery firmy nie dostosowała swoich procesów rekrutacyjnych tak, żeby były im przyjazne, a 81 proc. nie ma wdrożonej polityki dotyczącej zakupu sprzętu dostosowanego do potrzeb pracownika z niepełnosprawnościami.
Mowa tu np. o programach czytających dla osób niewidzących lub niedowidzących. Czasem bywa tak, że pracownicy są zmuszeni korzystać z własnego sprzętu. Tylko co czwarte przedsiębiorstwo jest dostosowane lokalowo do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym np. ma podjazdy – informują dziennikarze portalu www.bankier.pl.
Badania jasno pokazują, że pracodawcy potrzebują więcej informacji i wsparcia, w przeciwnym razie osoby z niepełnosprawnościami pozostaną wykluczone. Nadszedł czas, aby organizacje, pracodawcy i decydenci wdrożyli politykę, która pozwoli osobom z niepełnosprawnościami nie tylko znaleźć zatrudnienie, ale także zostać cenionymi pracownikami – komentowała dla prasy Maureen Piggot z Europejskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.
Raport sporządzony został na podstawie danych z 26 państw członkowskich bez udziału Luksemburga i Wielkiej Brytanii.