Przejdź do treści

Punkt Interwencji Kryzysowej w Poznaniu służy wsparciem w kryzysie 

Grafika, promowanie Punktu Interwencji Kryzysowej przy ul. Pamiątkowej 28 w Poznaniu. 

Problemy rodzinne, trudności wychowawcze, uzależnienia, przemoc domowa czy seksualna. 

To tylko część spraw, w jakich pomóc może Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK), który działa całą dobę przy ul. Pamiątkowej 28 w Poznaniu oferując profesjonalne i bezpłatne wsparcie.

Punkt Interwencji Kryzysowej w Poznaniu to z założenia przestrzeń, w której świadczona jest szeroka i kompleksowa pomoc dla wszystkich osób potrzebujących wsparcia. Pracują tam eksperci – psychologowie i prawnicy. Do PIKu mogą zgłaszać się nie tylko poznanianki i poznaniacy, którzy właśnie przechodzą kryzys, ale również tacy, którzy chcą jemu w jakiś sposób przeciwdziałać. 

Interwencja kryzysowa nie musi skupiać się tylko na tzw. gaszeniu pożarów, na reagowaniu w sytuacji ostrych kryzysów – podkreśla na łamach portalu www.poznan.pl Stella Gołębiewska, dyrektorka Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej w ramach którego działa PIK. 

Można do nas przyjść już w momencie, gdy pojawiają się pierwsze trudności i rozterki. Czasem rozmowa z profesjonalistką, profesjonalistą w odpowiedniej chwili wystarczy, by nie dopuścić do utraty równowagi życiowej. Zdarza się, że ludzie, którzy naprawdę potrzebują pomocy, myślą, że to jeszcze nie ten moment, że powinni poczekać na „prawdziwy kryzys”, że inni na pewno bardziej potrzebują wsparcia. A przecież tu nie chodzi o licytację, kto ma gorzej – wszyscy, którzy przeżywają cierpienie, mogą do nas zadzwonić. Nikt nie będzie oceniany – dodała dyrektorka w rozmowie z dziennikarzami www.poznan.pl

W PIK wsparcia może szukać każdy, kto ma kłopoty rodzinne czy kryzys w związku. To także miejsce dla osób, które przeżyły stratę kogoś bliskiego, przechodzą kryzys rozwoju osobistego, zmagają się z uzależnieniem lub współuzależnieniem. 

Po pomoc mogą udać się tam również wszyscy, którzy, niezależnie od płci, doświadczyli przemocy domowej, napadu czy gwałtu, wypadku komunikacyjnego, pożaru lub jakiejkolwiek innej katastrofy.

Punkt Interwencji Kryzysowej mieści się przy ul. Pamiątkowej 28. To bezpieczne miejsce, w którym przez całą dobę można otrzymać pomoc. Każdy może z niego skorzystać. Warto zgłosić się po bezpłatną i fachowe wsparcie.

Pomoc w Punkcie Interwencji Kryzysowej jest bezpłatna oraz finansowana ze środków budżetu Miasta Poznania. Można tam zgłosić się osobiście, przez całą dobę (ul. Pamiątkowa 28), ale można również zadzwonić (509 111 508), wysłać sms (516 183 943) lub napisać na adres (pik@m.poznan.pl). 

Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu prowadzi również dwa telefony zaufania. To Pomarańczowa Linia oraz Niebieska Linia.

Pomarańczowa Linia działa pod numerem tel. 61 843 01 01, codziennie w godz. 8:00 -18:00. To pomoc przede wszystkim dla osób uzależnionych oraz dla ich najbliższych. Mogą tam zadzwonić wszyscy, którzy zastanawiają się, jak rozpocząć leczenie albo jak pomóc krewnym. Po drugiej stronie słuchawki czekają psychologowie, terapeuci uzależnień, trenerzy wsparcia psychologicznego i inni specjaliści Hostelu dla osób uzależnionych.

Niebieska Linia działa pod numerem tel. 61 814 17 17, od poniedziałku do soboty w godz. 12:00-19:00. Otrzymają tu pomoc osoby, które doświadczają przemocy psychicznej, fizycznej czy ekonomicznej, a także wszyscy, którzy są świadkami przemocy, zwłaszcza wobec dzieci i osób starszych. Wsparciem i rozmową służą psychologowie i prawnicy Punktu Interwencji Kryzysowej.

Więcej telefonów zaufania można znaleźć na stronie: www.poznan.pl

Miasto prowadzi również Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej przy ul. Dolne Chyby 10, który oferuje krótkotrwałe schronienie dla osób doświadczających przemocy i doznających nagłego kryzysu życiowego wiążącego się z koniecznością natychmiastowego opuszczenia swojego miejsca zamieszkania.

W ośrodku udzielane jest specjalistyczne wsparcie psychologiczne, pedagogiczne, socjalne oraz można skorzystać z poradnictwa prawnego. Osoby w nim przebywające mogą skorzystać z pełni wyposażonych pokoi, otrzymać wyżywienie i przede wszystkim poczuć się bezpiecznie. Co więcej, w ramach współpracy z Miastem, trzy fundacje realizują zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji wobec kobiet. 

Pomoc psychologiczna, porady prawne i warsztaty dotyczące między innymi reagowania na przemoc – to tylko część wsparcia, jakie można uzyskać w Fundacji Czas Kobiet. Więcej informacji można znaleźć w siedzibie organizacji przy Al. Marcinkowskiego 24 i pod numerem telefonu 577 998 112.

Fundacja PCPS z kolei oferuje konsultacje pierwszego kontaktu oraz wsparcie psychologiczne. O szczegóły można dopytać w siedzibie organizacji przy ul. Głogowskiej 27 (domofon 150) i pod numerem telefonu: 61 22 11 112.

Fundacja Centrum Praw Kobiet oferuje pomoc indywidualną (sesje terapeutyczne) konsultacje prawne), a także grupową (grupa wsparcia dla matek, warsztaty: choreoterapii, arteterapii i glinoterapii). 

Więcej informacji można uzyskać w poznańskim oddziale organizacji przy Al. Marcinkowskiego 21/4 i pod numerem telefonu 511 660 128.

Dodaj komentarz