Problem przemocy domowej wielokrotnie jest tematem dyskusji, publikacji prasowych, konferencji, spotkań.
W czasach pandemii, kiedy przymusowo zostaliśmy „uwięzieni” w swoich domach, objęci narodową kwarantanną, w wielu rodzinach i środowiskach problem ten wrócił ze zdwojoną siłą.
Dla wszystkich osób, które doznały przemocy lub czują się zagrożone Miasto Poznań przygotowało schronienie na czas epidemii. W odpowiednio przygotowanym i zaopatrzonym w środki ochrony osobistej miejscu można znaleźć bezpieczny nocleg oraz kompleksową i fachową pomoc w kryzysie.
Działa już specjalnie przeznaczony do tego celu budynek, w którym przygotowano całkowicie wyposażone pokoje. Na miejscu jest możliwością skorzystania z wyżywienia. Zapewniono również środki ochrony indywidualnej oraz płyny do dezynfekcji pomieszczeń, pościeli i rąk.
Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania bardzo trafnie stwierdziła „…Takie miejsce jest niezwykle potrzebne zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, kiedy osoby dotknięte przemocą domową często nie mogą uciec od swoich prześladowców… Dzięki realizacji projektu otrzymają niezbędną pomoc niezależnie od pory dnia i godziny”.
Pomoc można uzyskać dzwoniąc do Punktu Interwencji Kryzysowej (PIK) – telefon czynny jest przez całą dobę: 61 835 48 65, 61 835 48 66, lub wysłać SMS pod numer 516 183 943 albo mail na adres: pik@m.poznan.pl lub zgłosić się osobiście (Poznań, ul. Niedziałkowskiego 30).
Przy każdym zgłoszeniu /telefon, SMS, rozmowa lub mail/, pracownik Punktu Interwencji Kryzysowej oceni sytuację, zdefiniuje zagrożenie i udzieli wsparcia psychologicznego oraz wskaże adres miejsca schronienia.
Projekt na zlecenie Miasta Poznania realizuje Fundacja „Dziecko w Centrum”.
W realizację programu zaangażowane są również: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej, komenda miejska policji, straż miejska, Wydział Oświaty UMP.