Autor: Tomasz Wojczak
Łukasz Krasoń – Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych wydał zalecenia skierowane do Wojewódzkich i Powiatowych Zespołów do spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Omawiane zalecenia ułatwią proces uzyskiwania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności osobom z Zespołem Downa i dzieciom, u których lekarze zdiagnozowali genetyczne choroby rzadkie. Lekarze orzekający w Wojewódzkich i Powiatowych Zespołach do spraw Orzekania o Niepełnosprawności muszą stosować się do nowych przepisów, które zawierają wytyczne, które uproszczą proces uzyskiwania orzeczeń. Nowe wytyczne obejmują osoby z trisomią dwudziestego pierwszego chromosomu. Zmiany obejmą również dzieci chorujące na blisko 150 chorób rzadkich. Jeśli rodzice dzieci osób chorujących na genetyczne choroby rzadkie zwrócą się do Zespołów orzekających o stopniu niepełnosprawności o wydanie orzeczeń i udokumentują te schorzenia otrzymają orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 16 roku życia. Dokumenty te będą uwzględniały punkty 7 i 8 orzeczenia. Przypominamy, że punkt 7 orzeczenia oznacza potrzebą korzystania ze stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Z kolei punkt 8 zawiera informacje o konieczności stałego współudziału opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Ze strony gov.pl przedrukowuje uprawnienia przysługujące dzieciom, które uzyskają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności:
- świadczenie pielęgnacyjne (w wypadku osób z punktem 7 i 8 orzeczenia łącznie) – dla opiekunów osób niepełnosprawnych,
- zasiłek pielęgnacyjny – wsparcie finansowe dla osób z niepełnosprawnością wymagających opieki,
- ulgi podatkowe – np. możliwość odliczenia wydatków na opiekę w ramach ulgi rehabilitacyjnej,
- pierwszeństwo w dostępie do usług społecznych i opiekuńczych,
- udogodnienia w dostępie do świadczeń zdrowotnych – np. rehabilitacji, leczenia sanatoryjnego,
- prawo do Karty Parkingowej – dla osób, które mają również znaczne ograniczenia w poruszaniu się,
- dodatkowe wsparcie w edukacji – możliwość uzyskania asystenta w szkole czy indywidualnego toku nauczania.
Informacje i grafikę do nagłówka zaczerpnięto ze strony dostępnej tutaj.