Przejdź do treści

Protest środowiska osób z niepełnosprawnościami

Zdjęcie, budynek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Autor: Martyna Sergiel

We wtorek, 3 grudnia w Warszawie miał miejsce protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Ludzie Ci apelują o możliwie jak najszybsze procedowanie projektu ustawy o asystencji osobistej. Projekt aktualnie znajduje się w wykazie prac legislacyjnych rządu, jednakże wciąż nie ogłoszono jego pełnej treści.

„Asystencja osobista to najlepsza inwestycja!”, „Godne życie dla każdego”, „Chcemy żyć, a nie tylko przeżyć” – banery z takimi hasłami trzymali zgromadzeni przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Środowisko to chce szybkiego wprowadzenia przepisów dotyczących asystencji, które gwarantuje Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, ratyfikowana przez Polskę już ponad 10 lat temu – w 2012 roku.

Grupie protestujących wyszedł naprzeciw pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń oraz Ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska.

Słyszymy głos społeczeństwa obywatelskiego, które dopomina się, aby jak najszybciej zostały wdrożone zapisy ustawowe, dotyczące asystencji osób z niepełnosprawnością. Macie w rządzie przyjaciół–podkreśliła na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl pani Minister.

Niezwłoczne rozpoczęcie konsultacji społecznych, przyjęcie projektu ustawy przez Radę Ministrów i wniesienie inicjatywy ustawodawczej do lutego 2025 r. oraz „przejście” ustawy przez Sejm i Senat w ciągu miesiąca – te, istotne postulaty znalazły się w petycji złożonej na ręce pani Wiceprezydent.

Łukasz Krasoń ma nadzieję, że projekt ustawy zostanie przepracowany przez Sejm i Senat i uzyska podpis prezydenta jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Kolejne miesiące będą potrzebne między innymi na przygotowanie niezbędnej infrastruktury. Pierwsi asystenci osoby z niepełnosprawnością, którzy swoją pracę będą mogli wykonywać w sposób ciągły, a nie – jak dotychczas – projektowy, mają podjąć ją w 2026 roku.

Osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy podkreślali wielokrotnie, że asystenci potrzebni są do wykonywania prozaicznych, ale niezbędnych zadań, jak pomoc w przesiadce na wózek inwalidzki, założenie butów, umycie zębów, wymiana butli z tlenem, a także wsparcie w trakcie przemieszczania się po mieście.

Według tego, co proponuje rząd, osoba z niepełnosprawnością sama będzie mogła zdecydować, kto zostanie jej asystentem i w jakim zakresie świadczyć będzie on wspomniane usługi.

W informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu widnieje, że projekt jest realizacją prawa osób z niepełnosprawnościami do niezależnego życia i pełnego włączenia w społeczność lokalną. To zobowiązanie dla państwa zawarte w Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, którą Polska ratyfikowała w 2012 r.

Projekt zakłada, że osoba z niepełnosprawnością będzie mogła zdecydować, czy usługę ma dla niej świadczyć asystent, którego sama wybierze, czy osoba współpracująca z działającymi w jego okolicy organizacjami pozarządowymi lub w ramach systemu organizowanego przez powiat.

Jeżeli zdecyduje się na korzystanie z pośrednictwa organizacji pozarządowej albo powiatu, za każdym razem będzie miała ona prawo wyboru asystenta spośród co najmniej dwóch osób wskazanych przez te podmioty. Określony zostanie system wymagań dla asystentów, który obejmie odpowiednie szkolenia i weryfikację posiadanych kompetencji.

Opracowano na podstawie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2458323.

Dodaj komentarz