Przejdź do treści

Prokobieca firma roku. RównoWaga 

Zdjęcie, kobieta w kapeluszu na głowie. 

Wciąż jeszcze można zgłaszać udział w konkursie „Prokobieca firma roku. RównoWaga”.

Reprezentantki i reprezentanci organizacji, które zgłoszą udział w konkursie będą mogli uczestniczyć w bezpłatnym webinarium na temat tworzenia środowiska pracy otwartego na wszystkich, bez względu na płeć. Udział w konkursie ma też inne korzyści. 

RównoWaga daje pracodawcom opcję stwarzania nowoczesnych warunków pracy w naszym kraju. Wciąż wiele trzeba w tej dziedzinie pozmieniać. W Polsce prawie 70 proc. osób z wykształceniem biznesowym lub administracyjnym to kobiety. Mimo to zajmują one tylko 44 proc. pozycji kierowniczych. Wśród osób zarządzających spółkami giełdowymi jedynie 2,1 proc. stanowią panie.

Mimo formalnej gwarancji równych praw, coraz większej świadomości w tej kwestii oraz edukacji – obowiązki domowe i rodzinne ciągle spoczywają w dużej mierze na kobietach. To utrudnia rozwój zawodowy.

Według danych ZUS kobiety korzystają ze zwolnień na chore dzieci dwa razy częściej niż mężczyźni. Statystyki wyglądają analogicznie także, jeśli chodzi o opiekę na co dzień w małżeństwach aktywnych zawodowo na cały etat. W przeważającej mierze (68 proc.) to matki wychowują swoje pociechy. Dopiero niedawno, kiedy wprowadzono niezbywalny urlop ojcowski, wykorzystanie go przez mężczyzn wzrosło z 1 proc. do 7 proc. Oznacza to, że urlop wychowawczy jest niemal całkowicie przypisany kobietom.

Źródłem tych danych jest przewodnik „Na drodze do RównoWagi”, który opisuje też praktyki wprowadzone w życie przez nagrodzonych i wyróżnionych w zeszłym roku pracodawców. Publikację można pobrać za darmo ze strony konkursu RównoWaga.

Rozstrzygnięcie „RównoWagi” odbędzie się jesienią podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Nagrodzone firmy otrzymają statuetkę i możliwość zaprezentowania wyróżnionych praktyk szerokiej grupie odbiorców w publikacjach podsumowujących konkurs, także w dużych, ogólnokrajowych mediach.

Wypełnienie zgłoszenia zajmuje dłuższą chwilę, to fakt – mówi dziennikarzom www.niepelnosprawni.pl  Joanna Maliszewska-Mazek, Head of Social Activism w Kulczyk Foundation, jednym z organizatorów konkursu. – Chcemy jednak, żeby firmy, wypełniając to zgłoszenie, otrzymały jednocześnie możliwość samodzielnej weryfikacji, czy polityka równości płci w ich organizacjach jest faktem. Jakie działania jeszcze warto podjąć i które obszary warto wzmocnić – dodaje ona na łamach cytowanego portalu. 

Jedną z zalet wynikających z uczestnictwa w konkursie będzie możliwość zapisania się na bezpłatny webinar dla przedstawicielek i przedstawicieli zgłaszających się firm. Konkurs honoruje organizacje, które wyróżniają się w jednym z pięciu obszarów: polityka i mechanizmy równości, rozwój i szkolenia, równowaga praca-dom, płace oraz zdrowie. Jednak, żeby się zgłosić, wystarczy, że firma jest po prostu zainteresowana polityką równości płci.

Jednocześnie udział w konkursie to możliwość przeszkolenia w jednym z pięciu obszarów, w których przykładowe tematy to:

  • jakie dokumenty i mechanizmy są potrzebne, żeby wyrównywać szanse kobiet i mężczyzn w firmie;
  • jak przeciwdziałać powstawaniu luki płacowej (czyli nierównym zarobkom kobiet i mężczyzn);
  • co zrobić, żeby po powrocie z urlopów rodzicielskich kobiety i mężczyźni płynnie i spokojnie wracali do swoich dawnych obowiązków oraz odważnie podejmowali nowe wyzwania;
  • czy kobietom przechodzącym menopauzę można pomóc, tak żeby czuły komfort i spokój w miejscu pracy? W jaki sposób zorganizować dostęp do środków menstruacyjnych;
  • jak zadbać o równość płci w trakcie procesów HR (np. w trakcie rekrutacji albo awansowania)?.

Każda z firm biorących udział w konkursie dostanie także dyplom z podziękowaniami za podejmowanie działań, które mają na celu zwiększenie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Równość w miejscu pracy to sposób na przyciągnięcie talentów i wyższe wyniki.  

Różnorodne zespoły są bardziej innowacyjne, a zdolni pracownicy to większe szanse rozwoju firmy. Ale to też konieczność zaoferowania im czegoś więcej niż pensja i podstawowy pakiet benefitów. Nasza rzeczywistość się zmienia: z badań firmy Deloitte wynika, że aż 90% polskich studentów zwraca uwagę na politykę równościową w pracy.

Karierę w branży HR robi termin „employee value proposition”. Oznacza on, że pracodawca gwarantuje pewne korzyści i wartości dla pracowników. To pomaga utrzymać ich zapał. A dla tych najlepszych, którzy mogą wybierać spośród wielu ofert – może być decydującym powodem związania się z konkretną firmą jako nowym miejscem pracy.

Co więcej, kreowanie polityki równościowej w organizacji staje się europejskim standardem. – Warto stworzyć w firmie taką politykę co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, aby lepiej wykorzystać zdolności kobiet. Po drugie, aby dostosować firmę do nowych regulacji prawnych dotyczących CSRD czy dyrektyw UE na temat transparentności płac, zapewnienia równowagi praca-dom i udziału kobiet w pełnieniu funkcji na szczeblach kierowniczych – przekonuje dziennikarzy portalu www.niepelnosprawni.pl dr Ewa Rumińska-Zimny, wiceprezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

Warto więc wprowadzać rozwiązania na rzecz równości płci. I warto o takich praktykach opowiadać innym – może uda się kogoś zainspirować? To się zwyczajnie opłaca – zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Konkurs „Prokobieca firma roku. RównoWaga” organizowany jest przez Kulczyk Foundation, Konfederację Lewiatan i Kongres Kobiet, przy współpracy Fundacji Share the Care oraz Instytutu Badań Strukturalnych.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2023 roku.

Konkurs kierowany jest do dużych, małych i średnich przedsiębiorstw, do instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych.

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 lipca, na stronie Konkursu RównoWaga.

Udział w konkursie jest bezpłatny.

Artykuł został opracowany na podstawie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2209300

Dodaj komentarz