Przejdź do treści

Program Rehabilitacja 25 plus szansą dla OzN na rozwój pasji i zainteresowań

logo państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Dzięki programom realizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych osoby z niepełnosprawnościami mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz osiągać sukcesy na różnego rodzaju zawodach.

Przykładem tego może być Pan Damian Siewieja – osoba będąca beneficjentem pilotażowego programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Rehabilitacja 25 plus”. Dosłownie przed kilkoma dniami Pan Damian obronił tytuł Mistrza Polski w układaniu puzzli. Osoba ta jest uczestnikiem zajęć realizowanych w ramach Programu „Rehabilitacja 25 plus”. Nowy MIstrz Polski jest podopiecznym Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego „Tęcza” w Wolicy koło Kalisza.

VI Mistrzostwa Polski w układaniu puzzli miały miejsce w miejscowości Gołdapi. Pan Damian Siewieja – na co dzień będący podopiecznym Fundacji Dzieciom Pomagaj startował w kategorii ośrodków specjalnych, zespołów placówek edukacyjno-wychowawczych oraz Caritas. Pan Damian drugi rok z rzędu zwyciężył w konkurencji polegającej na układaniu 100 puzzli na czas. Zawodnik otrzymał puchar, dyplom i nagrody.

Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy „Tęcza” mieści się w Wolicy koło Kalisza. Placówka ta począwszy od roku 2018 dla swoich uczestników realizuje program „Rehabilitacja 25 plus”. Podopieczni Ośrodka biorą udział w grupowych i indywidualnych zajęciach terapeutycznych. Warsztaty te usprawniają podopiecznych “Tęczy” ruchowo, służąc im także do rozwijania aktywności i samodzielności życiowej. Zajęcia pomagają również ich uczestnikom w utrzymaniu  zdobytych wcześniej umiejętności. Beneficjenci korzystają również z pomocy psychologicznej. W ramach niej mogą liczyć na porady i pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest wyposażenie jego uczestników w wiedzę i  umiejętności, mające przygotować ich do jak najbardziej samodzielnego życia i funkcjonowania. Służą temu między innymi warsztaty informatyczne z wykorzystaniem sprzętu oraz programów informatyczno-edukacyjnych. Pozwalają one osobom biorącym udział w zajęciach Ośrodka “Tęcza” na sprawne korzystanie ze smartfonów, tabletów oraz komputerów.

W ramach Programu „Rehabilitacja 25 plus” można realizować nie tylko zajęcia uczące codziennego życia. Jego ważną częścią są również ćwiczenia relaksujące i wycieczki, na których uczestnicy mogą poznawać i oglądać ciekawe miejsca oraz słuchać historii z nimi związanych. W Programie realizowany jest również tak zwany Trening Umiejętności Społecznych. Uczestnicy zajęć tego typu nabywają umiejętność komunikowania i zachowania się w wielu trudnych sytuacjach społecznych, nawiązywania i utrzymywania relacji. Osoby biorące w nich udział uczą się również kontrolowania swoich emocji.

Dodaj komentarz