Od 1 października rusza nabór wniosków o jedno z trzech świadczeń w ramach nowego programu Aktywny Rodzic.
Aktualnie ZUS wysyła do rodziców informację o tym, kto i na jakich prawach może starać się o wskazane środki finansowe.
Program Aktywny Rodzic ma wesprzeć rodziców w pogodzeniu pracy zawodowej z opieką nad dziećmi do trzeciego roku życia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie przyznawał tych świadczeń automatycznie, ale po zgłoszeniach, które będzie można składać od 1 października br.
– Aktualnie informujemy rodziców, którzy pobierają tak zwane żłobkowe bądź rodzinny kapitał opiekuńczy o istocie nowych świadczeń, o tym kto i jak może się o nie ubiegać. Specjalny list pojawi się na koncie każdego użytkownika Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Rodzicie korzystający do tej pory ze żłobkowego lub kapitału opiekuńczego powinni otrzymać informację o programie Aktywny Rodzic do połowy sierpnia – komentuje na łamach www.niepełnosprawni.pl Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Na program Aktywny Rodzic składają się trzy świadczenia:
- aktywni rodzice w pracy – nowe świadczenie;
- aktywnie w żłobku, które zastąpi dotychczasowe świadczenie w postaci „żłobkowego”;
- aktywnie w domu, które zastąpi Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i obejmie także pierwsze dziecko.
Świadczenia z programu Aktywny Rodzic można pobierać bez względu na dochód rodziny, a, co więcej nie podlegają one egzekucji administracyjnej i komorniczej. Od świadczeń nie ma zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne ani składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Wnioski można składać wyłącznie online od 1 października 2024 r.,a pierwsze wypłaty są zaplanowane przez instytucję już na przełomie listopada i grudnia.
Według szacunków ZUS-u z programu „Aktywny rodzic” będzie mogło skorzystać ponad 570 tys. dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia.