Rzecznik Praw Obywatelskich – fundamentalny urząd dla zachowania godności i poszanowania podmiotowości każdego człowieka. Nie muszę chyba wspominać, jak kluczowe jest to stanowisko, jeżeli chodzi o funkcjonowanie w społeczeństwie i państwie osób z niepełnosprawnościami.
Na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich Sejm powołał profesora Marcina Wiącka.
Sprawa zakończy się ostatecznie, kiedy kandydaturę prof. Wiącka poprze dodatkowo Senat – wówczas obejmie on urząd.
3 dni temu wspomnianą kandydaturę pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Prof. Marcin Wiącek od 2009 r. pełni funkcję nauczyciela akademickiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2007 r. pracuje również w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W latach 2014–2018 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Od 2017 r. jest kierownikiem Zakładu Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji.
„Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę” – czytamy na stronie biura RPO.
15 lipca stanowisko RPO ma opuścić Adam Bodnar, który pełnił tę istotną rolę od 2015 roku.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030