Przejdź do treści

Prezydencja Polski w Radzie UE

Zdjęcie: Otwarcie gali prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej

Autor: Martyna Sergiel

W piątek, 3 stycznia 2025 r. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek uczestniczył w uroczystej gali otwarcia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Wydarzenie było okazją do podkreślenia roli kultury jako narzędzia łączącego narody i wspierającego współpracę między kulturami.

1 stycznia 2025 roku Polska po raz drugi objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć pracom Rady jako pierwsze państwo tria: Rzeczpospolita Polska – Królestwo Danii – Republika Cypryjska.

Motto polskiej prezydencji brzmi: Bezpieczeństwo, Europo. Program koncentruje się na siedmiu priorytetach: zdolność do obrony, ochrona ludzi i granic, odporność na obcą ingerencję i dezinformację, zapewnienie bezpieczeństwa i swobody działalności gospodarczej, transformacja energetyczna, konkurencyjne i odporne rolnictwo oraz bezpieczeństwo w zakresie zdrowia.

Rada Unii Europejskiej to jeden z najważniejszych organów decyzyjnych Wspólnoty. We wskazanym organie zasiadają ministrowie wszystkich 27 państw członkowskich Unii. Każde państwo członkowskie przez sześć miesięcy kieruje pracami Rady nad unijnym ustawodawstwem oraz dba o ciągłość działań UE i kooperację państw członkowskich. Państwa członkowskie, które sprawują prezydencję po sobie, ściśle współpracują w grupach po trzy (tzw. trio prezydencji). Każda trójka ustala długofalowe cele i przygotowuje program tematów i spraw, którymi Rada będzie się zajmować przez okres 18 miesięcy.

Dodaj komentarz