Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu kontynuują kampanię na rzecz zdrowia psychicznego #PrawdziwiLudzie.
Jak co roku i tym razem przygotowano szereg działań, które mają pomóc mieszkankom i mieszkańcom wielkopolski zadbać o siebie, relacje z bliskimi oraz wspierać radzenie sobie w popandemicznej rzeczywistości z kryzysami psychicznymi. W ramach tegorocznej edycji kampanii zostaną zrealizowane:
– IV Forum Zdrowia Psychicznego:
„Życie (PO?) pandemii. Jak efektywnie chronić swoje zdrowie psychiczne?”
Piątek, 8 października 2021 r. – Godz. 10:00.
Forum odbędzie się w formule online. Wydarzenie zaszczyci swoją obecnością oraz oficjalnie otworzy Pani Paulina Stochniałek – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Gościem specjalnym biorącym udział w jednym z paneli będzie znana ze swojej działalności artystycznej Anna Rusowicz, która z wykształcenia jest psycholożką i działa również na tym polu. Co i dla kogo robi? Tego dowiecie się Państwo już w piątek 8 października oglądając transmisję live IV Forum Zdrowia Psychicznego.
Tegoroczne Forum podzielone będzie na trzy panele:
Panel I: Jestem ważna/ważny – egocentryzm czy rozsądek?
Panel II: Rodzina z dzieckiem/nastolatkiem. Czy istnieje „recepta” na zdrowe relacje?
Panel III: Po co i w jaki sposób szukać pomocy?
Pełen program IV Forum Zdrowia Psychicznego do znalezienia na stronie ROPS: https://rops.poznan.pl/zdrowiepsychiczne/iv-forum-zdrowia-psychicznego/
Transmisja na żywo IV Forum Zdrowia Psychicznego na Facebooku odbędzie się pod linkiem: https://www.facebook.com/events/593156128349242
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny – wystarczy kliknąć powyższy link do Facebooka w dniu 8 października o godz. 10.00. Wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy.
IV Forum Zdrowia Psychicznego realizowane jest we współpracy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu ze Stowarzyszeniem Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc”.
– Bezpłatny „Kryzysownik”.
Już po raz trzeci ROPS przygotował wspólnie ze Stowarzyszeniem Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc” specjalny informator dotyczący zdrowia psychicznego. Trzecie wydanie „Kryzysownika” to nie tylko atrakcyjna, zupełnie nowa szata graficzna uwzględniająca miejsce na własne obserwacje i notatki, ale również solidna baza wiedzy zawierającą m.in.:
– 10 sposobów na zadbanie o własną psychikę pomagających zmniejszyć ryzyko kryzysu,
– wskazówki, jak rozpoznać sygnały nadchodzącego kryzysu psychicznego,
– porady, w jaki sposób towarzyszyć osobie cierpiącej,
– informacje, gdzie zwrócić się o pomoc,
– pomysły dotyczące budowania relacji z dziećmi.
„Kryzysownik” można bezpłatnie pobrać ze strony Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu: https://rops.poznan.pl/zdrowiepsychiczne/ .
Wideo zachęcające do pobierania „Kryzysownika” z udziałem Pani Paulina Stochniałek – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz dr Grzegorza Grygiela Dyrektora ROPS: https://youtu.be/E-sl5kaApnk
– Warsztaty „Krąg Bezpieczeństwa”.
Dla mieszkanek i mieszkańców województwa wielkopolskiego przygotowaliśmy cykl warsztatów „Krąg Bezpieczeństwa” dla rodziców/opiekunów dzieci 0-6 lat”. Prowadzone są w formule online w formie cotygodniowych spotkań trwających 2h:
– Krąg Bezpieczeństwa dla rodziców/opiekunów dzieci małych 0-3 lat.
– Krąg Bezpieczeństwa dla rodziców/opiekunów w wieku przedszkolnym 4-6 lat.
Na warsztaty można było zapisać się wypełniając formularz na stronie ROPS.
Rejestracja jest już zamknięta.
Zajęcia dotyczą tego, jak rodzice mogą dbać o swoją relację z dzieckiem poprzez budowanie bezpiecznego przywiązania u swoich dzieci, lepiej rozumieć dziecko i samych siebie oraz skutecznie wspierać rozwój dziecka.
Program Circle of Security Parenting Krąg Bezpieczeństwa – został opracowany przez grupę amerykańskich badaczy, do której należą Glen Cooper, Kent Hoffman and Bert Powell, którzy są założycielami Circle of Security International. Ich podejście jest przyjaznym dla uczestników, cyklem spotkań opartym na materiale wizualnym (szerokie wykorzystanie grafiki i klipów wideo), które pomagają rodzicom lepiej zrozumieć potrzeby ich dzieci. Opiera się ono w dużej mierze na teorii przywiązania (z prac Johna Bowlby’ego i Mary Ainsworth) oraz na współczesnej neurobiologii afektywnej.
Zasadniczą różnicą pomiędzy Kręgiem Bezpieczeństwa, a innymi metodami, jest intensywne wykorzystanie licencjonowanych materiałów wideo opracowanych przez twórców metody i udostępnianych tylko certyfikowanym specjalistom. Krąg Bezpieczeństwa jest jedną z metod rekomendowanych i uznanych za oparte na dowodach naukowych przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA. Warsztaty prowadzą specjaliści z Fundacji „Zero Pięć”.
– Konkurs „ZDROWIE TO SZTUKA”
Celem konkursu „Zdrowie to Sztuka” było stworzenie projektu muralu, który najtrafniej przekazuje ideę „self care” – dbałości o własny dobrostan psychiczny. Projekt miał zostać przygotowany przez grupę dzieci i/lub młodzieży koordynowanej przez osobę dorosłą.
Konkurs „Zdrowie to Sztuka” skierowany jest m.in. do instytucji, jednostek samorządu terytorialnego z terenu Wielkopolski, w tym m.in. Ośrodków Kultury, Ośrodków Sportu, Placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, szkół, Centrów Wolontariatu, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych oraz organizacji pozarządowych.
Nagrodą jest realizacja muralu w tym: pokrycie kosztów prowadzącego warsztaty wspólnego malowania muralu z dziećmi i młodzieżą (dla maksymalnie 15 osób) oraz pokrycie kosztów niezbędnych materiałów; realizacja warsztatów piosenkopisarskich dla dzieci i młodzieży (maksymalnie 15 osób); dokumentacja filmowa z powstawania oraz produkcja kilkuminutowego klipu z podkładem muzycznym w postaci utworu wykonanego przez grupę dzieci i młodzieży uczestniczących w warsztatach piosenkopisarskich. Klip może zostać wykorzystywany do promocji instytucji/miasta/gminy, w której powstał zwycięski projekt.
Laureatami I Miejsca w konkursie „ZDROWIE TO SZTUKA” zostali członkowie i członkinie grupy z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Komisja Konkursowa wyróżniła dodatkowo dwa projekty ex aequo. Laureatami II Miejsca w konkursie „ZDROWIE TO SZTUKA” zostali członkowie i członkinie grupy z Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu oraz ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Luboniu.
Relacja z realizacji zwycięskiego muralu: https://www.facebook.com/ROPSwPoznaniu/posts/4713057995405497
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.