Budynek Wagi Miejskiej stanowi część poznańskiego Urzędu Stanu Stanu Cywilnego.
Ogółowi mieszkańców stolicy Wielkopolski miejsce to znane jest jako pałac ślubów. Nim przejdę do omówienia kwestii związanych z jego dostępnością przybliżę Czytelnikom jego historię. Waga miejska był to budynek służący dawnym mieszkańcom Poznania do obowiązkowego ważenia przeznaczonych na miejski rynek towarów. Pierwsze wzmianki źródłowe poświadczające istnienie poznańskiej Wagi pochodzą z drugiej połowy XIII wieku. W epoce renesansu Wagę Miejską dwukrotnie modernizowano :w latach 1532-1534 i trzydzieści lat później, kiedy to budynek ten przebudował Jan Baptysta Quadro. W 1890 roku budynek będący dziełem włoskiego architekta rozebrano, a na jego miejscu wybudowano neorenesansowy Nowy Ratusz.
Swój obecny kształt Waga Miejska uzyskała po II wojnie światowej. Została zrekonstruowana w oparciu o zachowane źródła ikonograficzne. Główne wejście do budynku zawiera kilka stopni, przez co jest trudne do pokonania dla wózkowiczów i osób mających problemy z poruszaniem się.
Osoby te zmuszone są wchodzić do budynku wejściem bocznym, lecz przy jego pokonywaniu muszą one sforsować jeden stopień. Według zapewnień urzędników miejskich, którzy oprowadzali mnie po budynku bariery te mają zostać zlikwidowane w trakcie remontu płyty głównej Starego Rynku, który rozpocznie się niebawem.
Po pokonaniu bocznego wejścia wózkowicz lub osoba mająca trudności z poruszaniem się trafi na przestronną poczekalnię. Z niej dopiero trafi na klatkę schodową prowadzącą do miejsca, w którym udzielane są śluby. Na klatce schodowej zainstalowano podjazd będący olbrzymim ułatwieniem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Osoby mające inne problemy z poruszaniem się mogą przy forsowaniu schodów mogą skorzystać z poręczy, którą przymocowano do ściany.
Sala, w której udzielane są śluby jest szeroka, przestronna i dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wszystkie drzwi w budynku są bardzo szerokie, co również stanowić może ułatwienie.
Toalety nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – są za wąskie i nie posiadają żadnych udogodnień ułatwiających korzystanie z nich osobom o ograniczonej sprawności.
Budynek Wagi Miejskiej jest miejscem, którego dostępność trudno ocenić. Z jednej strony zawiera szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami – podjazd, przestronne drzwi i wnętrza, poręcz a z drugiej strony wiele jego elementów wymaga poprawy. Mam tu na myśli zwłaszcza wejścia i toalety.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030