Pandemia koronawirusa obnażyła nierówności społeczne funkcjonujące między pełnosprawnymi a niepełnosprawnymi obywatelami Unii.
Byli on nierzadko wykluczeni brakiem dostępu do informacji, odpowiedniego leczenia czy skazani na izolację. Dane pokazują, że we wspólnocie Europejskiej żyje około 100 milionów ludzi z różnego typu niepełnosprawnością.
Wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami (w wieku 20-64) sięga 50,6 proc. Dla kontrastu w przypadku osób pełnosprawnych wynosi on o ponad 24 proc więcej – 74,8 proc. Są to dane z 2017 roku. Z kolei 28,7 proc. osób niepełnosprawnych w UE jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w porównaniu z 19,2 proc. ogółu ludności (2018).
W związku z tym Parlament Europejski planuje wdrożenie nowej, bardziej zaawansowanej i przemyślanej strategii Unijnej dotyczącej niepełnosprawności, kiedy ważność utraci ta obecnie obowiązująca.
Parlament chce, aby UE była liderem we wspieraniu osób niepełnosprawnych i wzywa do pełnego włączenia społecznego. Parlament mobilizuje Komisję Europejską do działań w zakresie następujących zagadnień:
- Opracowania nowej strategii w ścisłej współpracy z osobami niepełnosprawnymi i ich organizacjami
- Włączenia kwestii praw osób niepełnosprawnych do wszystkich polityk i obszarów
- Ustanowienia jasnych i mierzalnych celów oraz regularnego monitorowania
- Zapewnienia osobom niepełnosprawnym równego dostępu do opieki zdrowotnej, zatrudnienia, transportu publicznego, mieszkań
- Wystarczających środków na realizację wszystkich obowiązków związanych z dostępnością
- Wdrożenia i dalszego rozwoju pilotażowego projektu unijnej karty osoby niepełnosprawnej, który umożliwia wzajemne uznawanie statusu osoby niepełnosprawnej w niektórych krajach UE
- Wspólnej unijnej definicji „niepełnosprawności”
Jest to bardzo pozytywne i budujące, że Parlament Europejski reaguje na sytuacje ogólnoświatową w kontekście osób z niepełnosprawnościami.
Podjęcie szybkich i zdecydowanych działań w celu poszerzenia inkluzji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych w Europie z pewnością może przynieść duże zmiany. Oby założenia teoretyczne sprawdziły się również w praktyce.
Artykuł został opracowany w oparciu o tekst dostępny tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.