Urząd Miasta Poznania zorganizował dla swoich pracowników cykl warsztatów zatytułowanych „Powiedz to prościej”.
Za treść merytoryczną zajęć odpowiadała profesor Karolina Ruta-Korytowska z Zakładu Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego i Onomastyki na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Zainteresowania badawcze osoby prowadzącej warsztaty koncentrują się na komunikacji z osobami niesłyszącymi. W czterech kolejnych spotkaniach, które odbyły się w formule online, wzięli udział urzędnicy przygotowujący komunikaty dla mieszkańców stolicy Wielkopolski. Zainteresowanie szkoleniem przerosło oczekiwania organizatorów. Na pierwsze zajęcia z cyklu zgłosiło się 200 osób. Byli to nie tylko pracownicy Urzędu Miasta Poznania, lecz również osoby zatrudnione w miejskich jednostkach organizacyjnych, takich jak Poznańskie Centrum Świadczeń, Miejska Pracownia Urbanistyczna, Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, Zarząd Transportu Miejskiego, szkoły, przedszkola, instytucje i domy kultury w Poznaniu.
Osoby biorące udział w szkoleniach poznały standardy prostej polszczyzny ze szczególnym odniesieniem do języka urzędowego. Umożliwi im to pisanie tekstów łatwiejszych do zrozumienia, dzięki czemu będą one skuteczniejsze i krótsze. Urzędnicy poznali standard ETR i dowiedzieli się również, jak pisać, by ich komunikaty były się dostępne dla wszystkich Poznaniaków.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.