Autor: Martyna Sergiel
Kolejny dowód na innowacyjność młodych ludzi!
Studenci z Politechniki Krakowskiej sami zaprojektowali i zbudowali nowatorski pojazd elektryczny o nieco zadziornej nazwie „Lizard”, co oznacza jaszczurkę.
Tak właśnie nazywa się samochód, który ma wesprzeć osoby z niepełnosprawnością w poruszaniu się po wielkomiejskiej przestrzeni Krakowa. Maszyna przeszła już pomyślnie pierwsze jazdy próbne.
Auto jest jeszcze w fazie projektowej, a aktualnie osiąga prędkość nawet 45 km/h. Jego zasięg to 80 km. Pojazd odzyskuje energię hamowania. W przyszłości planowany jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, co spowoduje, że zasięg w ruchu miejskim wzrośnie do 100 km.
Osoba z niepełnosprawnością sama może wjechać do pojazdu wózkiem inwalidzkim i sterować nim bezpośrednio z wnętrza urządzenia. Zarówno próba dostania się do środka jak i wyjazd, odbywają się za pośrednictwem specjalistycznego, pneumatycznego zawieszenia, które obniża się do poziomu zerowego zapewniając platformę do podjazdu.
Wózek umieszcza się w zaprojektowanym przez młodzież systemie mocowania. Po wjeździe do środka osoba kierująca blokuje wózek i za pomocą jednego przycisku następuje pompowanie pneumatyczne platformy do poziomu jazdy.
Jako pierwsza innowacyjny samochód przetestowała kobieta – pani Aneta z Krakowa.
– Jestem pod wrażeniem tego wynalazku. Jest komfortowo, bo nie muszę się przesiadać się na fotel, ale wjeżdżam do środka swoim wózkiem. Sterowanie jest ręczne, jak dla mnie nieskomplikowane i intuicyjne. Najczęściej z takiego pojazdu korzystałabym jadąc do lekarza. Zamiast czekać na autobusy czy taksówki mogłabym pojechać na wizytę sama i zrobić to zdecydowanie sprawniej – mówiła o swoich pierwszych wrażeniach reporterce Agacie Guz na antenie radia RMF FM.
Pojazd testował również pan Sebastian.
– Jestem pozytywnie zaskoczony – szczególnie przyspieszeniem. Jeśli samochód zostanie dopracowany, to myślę, że będą osoby, którym realnie mógłby pomóc szybciej poruszać się po mieście – relacjonują dziennikarze radia RMF FM.
Dla nas, jako konstruktorów to cenne informacje, chcemy maksymalnie usprawnić pojazd. Nadal zapraszamy do testowania – potwierdzają pomysłodawcy “Lizarda” – doktorant Politechniki Krakowskiej Bartłomiej Romowicz i Adrian Starowicz, teraz już absolwent (w trakcie prac student) kierunku mechanika i budowa maszyn na wydziale mechanicznym Politechniki Krakowskiej.
Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi zainteresowane pomocą przy testowaniu „Jaszczurki” mogą kontaktować się pod adresem poczty elektronicznej: lizard.kontakt.pk@gmail.com.
Na ten sam adres można pisać z propozycjami firm gotowych do współpracy przy konstruowaniu nadwozia.Pojazd jest na tę chwilę jest jednoosobowy, ale da się go zmodyfikować w taki sposób, by można było się nim poruszać na przykład razem z opiekunem.
Studenckie prace wsparli dr inż. Krzysztof Weigel-Milleret oraz prof. dr hab. inż. Witold Grzegożek, specjalista w dziedzinie budowy pojazdów.
„Lizard” – jeżeli mowa jedynie o nadwoziu i designie, jest jeszcze w trakcie konstrukcji. W kwestiach projektowania nadwozia jego twórcy współpracują z kolegami z wydziału mechanicznego, uczącymi się na kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego.
Opracowano w oparciu o: https://www.rmf24.pl/nauka/news-lizard-wynalazek-studentow-politechniki-krakowskiej-auto-dla,nId,7837575#crp_state=1.