Ruszyła właśnie 23. edycja konkursu Poznański Wolontariusz Roku!
Urząd Miasta Poznania zamierza wyróżnić osoby, które włączają się metamorfozę stolicy Wielkopolski na lepszą przestrzeń do życia. Zgłoszenia kandydatur do nagrody można wysyłać od 25 września do 15 października.
Misją konkursu jest propagowanie wolontariatu w mieście oraz zauważanie osób, które bezinteresownie poświęcają swój czas i angażują się dla innych.
Nie chodzi tutaj wyłącznie o udzielanie się w ramach organizacji charytatywnych, pracę z seniorami, dziećmi lub osobami z niepełnosprawnościami, ale też odmienną aktywność, wymagającą ogromnego wkładu.
Dzięki pomocy wolontariuszy każdego roku odbywają się największe imprezy kulturalne i sportowe, podejmowana jest działalność na rzecz przyrody,zapewnienia bezpieczeństwa i sprawnej organizacji konwentów, a także uatrakcyjnieniamiasta poprzez tworzenie ogrodów społecznych czy murali.
W konkursie wyodrębniono sześć kategorii, dla kandydatów w różnym wieku: młodzieżową (osoby do 19. roku życia), indywidualną (osoby pomiędzy 19. a 60. rokiem życia), senioralną (osoby powyżej 60. roku życia), uwzględniając też obszary ich wolontariackiej aktywności.
Wśród nich są kategorie zespołowe ‒ można zgłosić grupy mniej lub bardziej formalne, działające w miejscu szkoły lub pracy. Jedyne, co trzeba zrobić to przesłać formularz na stronie www.poznan.pl. Reguły dają możliwość zgłoszenia paru osób, a nawet samego siebie.
– W konkursie Poznański Wolontariusz Roku chcemy wyróżnić i nagrodzić tych, którzy już pomagają, znajdują w tym pomaganiu pasję i w danym roku szczególnie odznaczają się swoimi działaniami, a jednocześnie pragniemy inspirować do podejmowania pracy wolontariackiej coraz więcej osób – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, przewodnicząca kapituły konkursu.
– Ludzi zachęca się do podejmowania różnorodnych form działalności charytatywnej nawet jednostkowej i tym samym może mniej spektakularnej, bo już samo zgłoszenie jest formą okazania wdzięczności dobroczyńcom.
Laureatów wybierze kapituła konkursowa, którą tworzą: reprezentanci prezydenta Poznania oraz rady miasta, przedstawiciele mediów oraz laureat z poprzedniej edycji konkursu.
Głosować będą też poznaniacy – od 6 do 20 listopada zdecydują, kto w tym roku zdobędzie Nagrodę Mieszkańców. Ostateczne wyniki poznamy 7 grudnia podczas gali finałowej w Centrum Kultury Zamek.
Konkurs pomaga docenić i wyłonić inicjatywy oraz nagrodzić osoby, których na co dzień nie widać, a ich praca jest bardzo ważna dla naszego miasta.
Tegoroczną nowością są warsztaty dla wolontariuszek i wolontariuszy oraz debata, która będzie miała miejsce na dzień przed galą.
Organizatorem konkursu Poznański Wolontariusz Roku jest Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.