Pobierając świadczenia z tytułu niepełnosprawności lub osiągnięcia określonego wieku emerytalnego można dorobić, pilnując, by nie przekroczyć przy tym obowiązującego progu pieniężnego.
Z początkiem marca zmianie uległy kwoty przychodu, z którymi wiąże się zmniejszenie lub zatrzymanie wypłat świadczeń kierowanych w stronę emerytów i rencistów.
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 roku (Dz.U. nr 162 poz. 1118) osoby pobierające świadczenia w postaci wcześniejszej emerytury, renty rodzinnej, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty socjalnej mają możliwość świadczenia pracy, pamiętając jednocześnie o granicach, przy których renty bądź emerytury są umniejszane czy nawet zawieszane.
Limity ustalane są co trzy miesiące. Związane jest to ze zmianą przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Świadczenia zmniejszane są po przekroczeniu progu 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w przypadku renty socjalnej świadczenie jest zawieszane). Od 1 marca próg ten wynosi 3820,60 zł.
Świadczenia zostaną natomiast zawieszone po przekroczeniu 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (nie dotyczy to renty socjalnej). Aktualnie próg ten wynosi 7095,40 zł.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.