Przejdź do treści

Planujesz wakacje? Zapoznaj się z raportem na temat dostępności… polskich plaż

Na zdjęciu pełnosprawni wraz z osobą na wózku na dostępnej plaży w Gdańsku

Fundacja Machina Zmian wykonuje bardzo ważną pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ale nie tylko.

Efekty tych działań przydadzą się w przyszłości wszystkim – także matkom z wózkami dziecięcymi czy seniorom.

Mowa o audycie dostępności polskiego wybrzeża, który co roku od czterech lat przeprowadzają pracownicy fundacji. Akcja nazywa się „440 km po zmianę”, a jej rezultaty tego lata prezentuje obszerny raport tej organizacji pozarządowej.

Machina Zmian już od przeszło dekady stara się o to, by polskie plaże były przyjazne wszystkim wczasowiczom.

Okazało się, że aż na co drugiej plaży określenie to było przesadzone.

Najnowszy raport z audytu dostępności plaż jest kompendium wiedzy o tym, jak przygotować plaże, aby każdy mógł z nich skorzystać. Znajduje się w nim także wykaz konkretnych plaż, które wprowadziły już udogodnienia, ale również tych, które mają to jeszcze przed sobą – informuje strona www.portalsamorzadowy.pl.

Realizując projekt „Plaże dla Wszystkich” fundacja zmienia polskie plaże tak, aby były wygodne, przyjazne i dostępne. Jej przedstawiciele edukują, audytują oraz prowadzą działalność kontrolną i strażniczą. Tworzą zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże. Wzmacniają obecność osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej. Mówią o prawie do edukacji, kultury i odpoczynku dla wszystkich.

Pierwszego społecznego audytu dokonano w 2019 roku. Wolontariusze i wolontariuszki fundacji sprawdzali polskie wybrzeże, kontrolując te wejścia na plaże, które jednostki samorządu terytorialnego wskazały jako dostępne dla osób o różnym stopniu sprawności, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, osób starszych oraz z wózkami dziecięcymi.

Audyt wiązał się również z wypełnieniem listy stworzonej przez fundacyjny zespół do spraw dostępności.

Lista zawierała pytania dotyczące różnych aspektów uznania plaż za przyjazne, na przykład czy na plaży zainstalowano pochylnię umożliwiającą zjazd na wózku, czy są na niej powierzchnie utwardzone (kładki), jak zbudowane są toalety i natryski, lub czy na plaży można wypożyczyć amfibię (wózek do kąpieli morskich).

Kolejny audyt plaż odbył się w 2021 roku.

Według zebranego materiału, opublikowanego w Internecie na długości 440 km polskiego wybrzeża od Świnoujścia do Krynicy Morskiej 28 plaż jest dostępnych, 12 jest potencjalnie dostępnych, a aż 47 jest niedostępnych.

Przed instytucjami odpowiedzialnymi za aktualny stan rzeczy zatem jeszcze wiele pracy. Mimo wszystko cieszy mnie, że coraz więcej mówi się na temat dostępności polskich plaż.

Jeszcze nie tak dawno, temat zdawał się nie istnieć w Polsce, a przecież dostępność jest na pewno z korzyścią dla wszystkich. Bez wyjątku.

Cały raport można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz