Autor: Martyna Sergiel
Coraz więcej osób z niepełnosprawnościami podróżuje z PKP Intercity.
Spółka zwiększyła liczbę pociągów, z których mogą korzystać wózkowicze. W tym roku flota specjalnych wagonów, dostosowanych do ich potrzeb, powiększy się o ponad sto. Wzrasta więc dostępność kolejowych podróży dla pasażerów o ograniczonej sprawności.
W 2024 roku na pokładach pociągów PKP Intercity podróżowało 855 tys. pasażerów z orzeczeniem. Rok wcześniej było ich 776 tys. Aktualnie każdej doby na tory wyjeżdża 505 pociągów PKP Intercity, a 82 procent z nich oferuje warunki do podróżowania pasażerom ze szczególnymi potrzebami. W zeszłym roku dostępne pociągi tworzyły 80 procent wszystkich składów, a w 2023 roku było ich 79 procent. Z roku na rok zwiększają się możliwości podróży dla osób z niepełnosprawnościami. PKP Intercity ma zatem nadzieję na kolejny wzrost liczby tych pasażerów.
Przewoźnik stawia na tabor uwzględniający potrzeby różnych grup pasażerów. Na tę chwilę posiada 86 elektrycznych zespołów trakcyjnych z udogodnieniami i miejscami dla osób z niepełnosprawnościami. Są to w dużej mierze składy Pendolino, Flirty i Darty.We flocie PKP Intercity jest też już 177 wagonów z udogodnieniami.
W tym dostrzec należy pojazdy wielofunkcyjne COMBO, które wyposażono w pochylnie, szersze korytarze, specjalne przedziały i toalety. Włączane są one do składów pociągów, a informacja o możliwości przejazdu specjalnym wagonem jest zamieszczona w rozkładzie jazdy.
Rok 2025 zapowiada skokową zmianę liczby wagonów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przybędzie ich około stu. W kolejnych latach flota wagonów uwzględniających specjalne potrzeby pasażerów znowu się wzbogaci, a już od 2026 roku przybędzie 45 tych środków transportu. Umożliwi to uruchomienie większej liczby pociągów dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, a więc poszerzy ofertę podróży po kraju.
Na stronie internetowej przewoźnika, a ściślej podstronie skierowanej dla osób o ograniczonej mobilności, zawarty jest przewodnik po procedurach udzielanej im pomocy, w tym wyszukiwarka połączeń obsługiwanych pociągami z udogodnieniami umożliwiającymi im bezpieczne dotarcie do celu.
PKP Intercity regularnie przeprowadza szkolenia pracowników drużyn konduktorskich w zakresie obsługi pasażerów z niepełnosprawnościami. Co więcej, takie szkolenia organizowane są również podczas kursów wstępnych dla konduktorów. Pracownicy szkoleni są zarówno w zakresie zasad udzielania pomocy, jak również w kwestiach dotyczących komunikacji z innymi podróżnymi. Ma to zwiększać komfort przejazdu.
Opracowano na podstawie: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/pkp-intercity-zwieksza-dostepnosc-podrozy-osobom-z-niepelnosprawnosciami.html.