Przejdź do treści

Pierwsza komfortka w Częstochowie

W częstochowskiej Galerii Jurajskiej oddano do użytku komfortkę. To pierwsze tego typu pomieszczenie w tym mieście.

Pokój pielęgnacyjny znajduje się na pierwszym poziomie handlowym galerii w mieszczącym się w węźle sanitarnym pokoju pierwszej pomocy.

W pomieszczeniu tym użytkownicy znajdą umywalkę, kozetkę, parawan, wózek inwalidzki i jednorazowe materiały higieniczne. Samo pomieszczenie jest na tyle duże, by można było bez przeszkód poruszać się w nim na wózku inwalidzkim. Przy wejściu do komfortki nie ma progu. Pomieszczenie usytuowane jest w sąsiedztwie toalety dostosowanej dla osób o ograniczonej sprawności oraz ubikacji dla opiekunów z dziećmi. By do niego wejść, należy zadzwonić na podany na drzwiach numer do punktu informacji. Dzięki temu osoba korzystająca z komfortki będzie miała możliwość poczuć się bardziej intymnie i bezpiecznie.

Pomieszczenie stworzone zostało z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, które w razie potrzeby samodzielnie lub z pomocą opiekuna będą mogły przebrać się, zmienić pieluchomajtki lub odzież albo po prostu odpocząć.

To także miejsce przewidziane dla osób starszych, po urazach, przewlekle chorych, posiadających stomię czy przyjmujących leki, które ze względu na swój stan potrzebują chwili prywatności a także dla osób, które przebyły operacje, by w sterylnych warunkach mogły one zmienić opatrunek.

Jak wyjaśnia Anna Borecka, wicedyrektor Galerii Jurajskiej, pokoje pielęgnacyjne znajdują się w miejscach publicznych takich jak na przykład urzędy, muzea czy właśnie centra handlowe w wielu krajach świata. Obecność takiego pomieszczenia jest za granicą normą. W samej Wielkiej Brytanii pokoi pielęgnacyjnych jest ponad 1500. Polska to kraj, w którym komfortki zaczęto tworzyć ledwie przed dwoma laty.

Powstała niedawno komfortka nie jest jedynym udogodnieniem w Galerii Jurajskiej. Częstochowskie centrum handlowe posiada 6 toalet dla osób o ograniczonej sprawności, windy łączące wszystkie poziomy czy wydzielone miejsca parkingowe usytuowane niedaleko wejść.

Na parkingu obniżone zostały krawężniki i stworzone bezpieczne wjazdy na jego teren. Prócz tego centrum dysponuje także infokioskami, których wysokość i kąt nachylenia są odpowiednie dla osób na wózkach.

Jest też trawelator i specjalnie wykonana posadzka ułatwiająca osobom z ograniczeniem sprawności poruszanie się. Cała galeria pozbawiona jest progów. W razie potrzeby klienci mogą wypożyczyć również wózek inwalidzki.

– Oddana właśnie komfortka to nie tylko kolejne udogodnienie w Jurajskiej czy ważny krok w stronę inkluzywności. Liczymy, że w ślad za nami, pójdą także inne przestrzenie publiczne w Częstochowie i zainspirują się pomysłem, a w konsekwencji zdecydują się na stworzenie podobnego miejsca. Potrzeby są naprawdę ogromne

przyznaje Anna Borecka.

Opracowano na podstawie: W Galerii Jurajskiej powstała komfortka – niepelnosprawni.pl.

Dodaj komentarz