Piątek przypadający trzynastego dnia miesiąca uważany jest za dzień pechowy. Wiele osób przesąd ten śmieszy, innych w ogóle nie obchodzi, ale są i ludzie, którzy tego dnia drżą i są szczególnie ostrożni.
Przekonanie o feralności piątków trzynastego pojawiło się dopiero na początku XX w. Pechowość tej daty ma jednak XIV-wieczne korzenie. U genezy zjawiska leży zdarzenie historyczne, które wydarzyło się naprawdę. 13 października 1307 r. król Francji Filip IV niesłusznie oskarżył Templariuszy o herezję i bałwochwalstwo. Oskarżając ten zakon chciał się pozbyć wierzycieli, u których zaciągnął uprzednio olbrzymie długi. Według legendy ostatni wielki mistrz Templariuszy, Jakub de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie rzucił klątwę na Filipa IV i papieża Klemensa V. Przekleństwo okazało się skuteczne. W rok później król i papież nie żyli.
Kalendarzowo, piątek trzynastego przypada, co najmniej jeden raz w roku. Maksymalnie w ciągu roku, feralny dzień może wystąpić trzy razy. Warto przypomnieć, że piątek trzynastego, wypada dzisiaj. Kolejny przypadnie trzynastego listopada 2020 r.