W 2021 r. rozpocznie się program finansowany ze środków Unii Europejskiej, którego głównym założeniem jest poprawa infrastruktury parków narodowych i krajobrazowych, tak, aby były one również osiągalne do zwiedzania przez osoby z niepełnosprawnościami.
Pomysł wlicza się w Program Dostępność PLUS.
Podjęcie wspólnych działań z partnerami z krajów Unii Europejskiej zaowocuje stworzeniem kompleksowego modelu zapewnienia dostępności dla osób z przeróżnymi typami niepełnosprawności.
Projekt będzie opierał się na specjalnych rozwiązaniach dotyczących dostępności, które zastosowane zostaną w 10 parkach narodowych lub krajobrazowych. Chodzi między innymi o przekazywanie informacji na temat atrakcji parku, obsługi turystów oraz udogodnień dotyczących zagospodarowania przestrzeni.
W ramach programu Dostępność Plus uruchomiono środki finansowe w wysokości ponad 8 mld zł. Przeznaczono je na takie inwestycje jak np. przystosowanie 150 szkół podstawowych, ponad 100 uczelni, 125 placówek służby zdrowia, kilkuset urzędów i instytucji samorządowych i blisko 200 dworców kolejowych.
− Mogę obiecać, że będziemy starać się o to, aby turystyka społeczna miała szanse rozwijać się (…) – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. − Nawet Tatry, najwyższe, najbardziej majestatyczne i wieńczące Koronę Gór Polski mogą być dostępne, jeśli osobom doświadczającym niepełnosprawności, czy starszym, stworzymy do tego warunki – dodała.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.