Przejdź do treści

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach z lotu ptaka

Park Orientacji Przestrzennej otworzono 3 września 2012r. na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Jest to jedyny w Europie tego typu park na tak dużą skalę.

Na około 3 ha powierzchni odtworzono klimat ogrodu barokowego, łącząc go z parkiem krajobrazowym. Posadzono tu 280 gatunków roślin. Wkomponowano specjalne przyrządy dydaktyczne, takie jak: karylion ziemny, czyli system ziemnych dzwonów rurowych, wydających dźwięki i wibracje, równoważnie, huśtawki, ślizg linowy, przeplotnie, trampoliny, pajęczyny, na których poza rozwijaniem sprawności fizycznej, ćwiczący będą mogli uczyć się orientacji przestrzennej. Na terenie Parku nie zabrakło także wieży wiatrów, która sygnalizuje jego kierunek oraz natężenie. Specjalnie dobrane komunikatory głosowe mają pomóc osobom niewidomym znaleźć nowe sposoby orientacji przestrzennej opartej na dźwiękach. Ponadto do dyspozycji jest molo oraz oświetlony mostek.

Projekt pochłonął prawie 6 mln złotych, z czego połowę kwoty przekazał Powiat Poznański, natomiast drugą połowę uzyskano dzięki staraniom prof. Jerzego Buzka z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Park Orientacji Przestrzennej potocznie zwie się Otwartą Strefą Edukacyjną. 500 metrów od leniwie płynącej Warty na miejscu prasłowiańskiego cmentarzyska, nad wartkim strumieniem płynącym obok jeziorka powstał kompleks ogrodów o charakterze gospodarczo-rekreacyjnym. Otaczały one zabudowania kościelne i klasztorne. Setki lat później, ogrody te zostały pieczołowicie odtwarzane przez archeologów, architektów oraz tyflopedagogów i przerabiane pod kątem wykorzystania setek ścieżek, dróżek i poletek do nauki orientacji przestrzennej, zabawy oraz edukacji przyrodniczo-ekologicznej.

Zróżnicowana powierzchnia poszczególnych ścieżek, tworzone przez nie labirynty wypełnione zapachowymi ogródkami oraz różnego rodzaju i kształtu piaskownice i fontanny to tylko skromny wstęp do zaczarowanego miejsca.

Tutaj albo się zgubicie w poszukiwaniu wyjścia, albo nauczycie się wyjścia znajdować. Specjalny system podziemnych, głosowych komunikatorów pozwoli na odległość kilkuset metrów porozumiewać się z uczniami i doskonale bawić.

To tutaj będziecie mogli wraz ze swoimi podopiecznymi popływać na maleńkim jeziorku albo wieczorną porą pospacerować nad nim po specjalnym molo. Na znajdującym się obok jeziorka padoku, otoczonym bezpiecznym żywopłotem, niewidome dzieci mogą poszaleć jeżdżąc na rowerkach lub wrotkach. Wspólnie można pozjeżdżać na 100-metrowych, liniowych ślizgach albo zostać pająkami na potężnych liniowych przeplotniach.

Jeśli nie przepadacie za doznaniami takimi jak szybkość lub wysokość, na pewno znajdziecie wiele przyjemności w „komponowaniu” muzyki na podziemnych organach lub zapadnięciu się w absolutną ciszę w tak zwanej „grocie całkowitej ciszy”.

Na tym atrakcje się nie kończą. Zwiedzających z pewnością zainteresuje zwierzętarnia oraz specjalne groty i pagóry z dziesiątkami gier i zabaw opartych na działaniu wody i powietrza. Są oczywiście zadaszone miejsca na ogniska, domki do zabaw, największe na świecie klocki oraz podziemne świetlne ścieżki. Powstaje oranżeria i specjalny system bezpiecznych karuzeli przyziemnych. Całość wyposażona w podziemny system nagłośnień i emisji dźwięków.

Artykuł został opracowany na podstawie: http://czerwonak.pl/turysta/pl/slideshow/park_orientacji_przestrzennej.html

M. Jakubowski: Tyfloświat: Jest w kraju miejsce szczególne…

 

 

Dodaj komentarz