Autor: Martyna Sergiel
W maju przyszłego roku szykują się pozytywne zmiany dla środowiska osób z niepełnosprawnościami.
Ludzie, pobierający rentę socjalną, którzy posiadają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, będą mogli starać się o dodatek dopełniający. Prezydent – Andrzej Duda podpisał ustawę, która jest podstawą prawną dla tego wsparcia finansowego. Miało to miejsce pod koniec września br.
Kwota dodatku sięgnie 2520 zł. Pierwsza wypłata nowego świadczenia trafi do zainteresowanych w maju 2025 roku i będzie ono uwzględniać wyrównanie od stycznia.
W sygnowanej przez Andrzeja Dudę ustawie przewidziano coroczną waloryzację dodatku od dnia 1 marca. Podwyższenie kwoty omawianego tutaj dodatku, w związku z waloryzacją będzie następowało z urzędu, bez konieczności wydawania decyzji. Dodatek będzie wypłacany razem z rentą socjalną.
Przyznanie dodatku dopełniającego osobie pobierającej rentę socjalną, która w dniu wejścia w życie ustawy ma orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji, będzie następowało z urzędu i nie będzie wymagało osobnego postanowienia.
W przypadku, gdy osoba pobierająca rentę socjalną nie ma w dniu wejścia w życie ustawy orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji, dodatek dopełniający będzie przysługiwał na jej wniosek, w przypadku, kiedy osoba ta uzyska orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Zgodnie z ustawą dodatek dopełniający będzie przyznawany na wniosek osoby ubiegającej się o ten dodatek lub jej przedstawiciela ustawowego, a także na wniosek innej osoby, kierownika ośrodka pomocy społecznej albo dyrektora centrum usług społecznych, działających za zgodą osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego.
W ustawie podwyższono również maksymalną kwotę łączną, jaką osoba może otrzymać, w sytuacji wystąpienia zbiegu renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej lub świadczeniem pieniężnym przyznanym na zasadach określonych w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia – z 200 do 300 procent kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
W ustawie tej przewidziano, że prawo do dodatku dopełniającego, podobnie jak ma to miejsce w aktualnym stanie prawnym w odniesieniu do renty socjalnej, ulegnie zawieszeniu lub zmniejszeniu w razie przekroczenia limitu otrzymywanego przychodu.
Opracowano na podstawie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2454671.