Przejdź do treści

Orzeczenia – odpowiednia ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę 

Zdjęcie, dokument i pióro.

Podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. wprowadza zmiany w dokumencie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. 

Uchwała ona nowe przepisy umożliwiające zachowanie statusu osób z niepełnosprawnością w trakcie oczekiwania na wydanie nowego papieru. Za sprawą tego dokumentu osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie będą zabezpieczeni przed niespodziewaną utratą otrzymywanych środków oraz uprawnień np. do karty parkingowej.

Rolą ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. jest umożliwienie zachowania ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności wydanych na czas określony, które zachowały ważność na mocy tak zwanej ustawy covidowej. 

W grudniu ubiegłego roku przyjęto ustawę przedłużającą ich ważność do 30 września br. Orzeczenia zachowają ważność jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności stanie się ostateczne.

Zgodnie z zapisem ustawy osoba z niepełnosprawnością posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony będzie mogła wystąpić do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż na 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia (dotychczas mogła to zrobić nie wcześniej niż na 30 dni przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia). W przypadku osób poniżej 16 roku życia będzie to aż 3 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności – informują dziennikarze portalu www.niepelnosprawni.pl

W ustawie wprowadzone zostało też rozwiązanie umożliwiające zachowanie ważności dotychczasowych orzeczeń ustalających niepełnosprawność lub dokumentów ustalających stopień niepełnosprawności do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność – przy jednoczesnym obowiązku złożenia przez osobę z  niepełnosprawnością wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności, odpowiednio: orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. 

W przypadku orzeczeń o niepełnosprawności, wprowadzono zastrzeżenie, że zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności. 

Ustawa zawiera też przepis wydłużający do dnia 31 marca 2025 r. termin ważności kart parkingowych, których termin ważności upływa do dnia 30 września 2024 r.

Artykuł został opracowany w oparciu o materiał dostępny tutaj.

Dodaj komentarz