Przejdź do treści

Orzeczenia nie stracą ważności z 1 czerwca

Dokumenty

16 maja rozporządzenie Ministra Zdrowia uchyliło obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii, zamieniając go na stan zagrożenia epidemicznego.

Tymczasem ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności na czas określony została wydłużona na podstawie ustawy covidowej – do upływu 60. dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. W głowach wielu osób powstało pytanie, co stanie się z orzeczeniami po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego?

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny podjęła ostatnio pracę nad projektem nowelizacji przepisów o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadzono wówczas art. 13, który z dniem 1 czerwca 2023 r.  znosi art. 15h specustawy.

Artykuł ten stanowi, że orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności – którego ważność upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie ustawy pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia albo upływa w terminie od dnia wejścia w życie ustawy – zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – czytamy na stronie www.niepelnosprawni.pl.

Gdyby przepisy weszły w życie w takiej formie, osoby, których ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności została przedłużona,musiałyby złożyć wnioski o wydanie nowego orzeczenia w celu zachowania swoich ulg i uprawnień. Zainteresowani, którzy z tego zrezygnują, straciliby 1 czerwca 2023 r. prawo do świadczeń opiekuńczych, kart parkingowych oraz świadczeń na podstawie przepisów o pomocy społecznej.

Tej sprawie przyglądało się między innymi Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Podczas dalszych obrad nad projektem ustawy, senatorowie wprowadzili 10 poprawek ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw.

Poparcie Sejmu uzyskała między innymi poprawka, która wykreśla z nowelizacji przepisy dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności, które zakładały, że osoby, które nie złożyły wniosków, straciłyby 1 czerwca 2023 r. prawo do świadczeń opiekuńczych, kart parkingowych i do świadczeń na podstawie przepisów o pomocy społecznej.

Dodaj komentarz