Już jutro, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odbędzie się 2. Zjazd kobiet z niepełnosprawnościami i ich sojuszników i sojuszniczek.
Najważniejsze tematy wydarzenia to:
-zapobieganie ciąży i bycie matką
– zdrowie reprodukcyjne kobiet z niepełnosprawnością
-dostępność a prawa kobiet o ograniczonej sprawności
-agresja wobec kobiet z ograniczeniem sprawności
O czym będzie można porozmawiać?
-o zmianach, jakie się dokonały, co się nie zmieniło i jakie zmiany można jeszcze wspólnie wprowadzić
-o swoich doświadczeniach.
Prócz tego uczestnicy Zjazdu będą mogli udzielić sobie wzajemnego wsparcia oraz przypomnieć sobie, że NIC O NICH BEZ NICH!!!
Ponad pięć lat temu, w październiku 2018 roku Polska złożyła sprawozdanie dotyczące realizacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. W wyniku jego oceny Komitet Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Osób z Niepełnosprawnością w poleceniach dla Polski wykazał, że dziewczęta i kobiety o ograniczonej sprawności należą do jednej z najbardziej spychanych na margines i dyskryminowanych grup społecznych w naszym kraju (rekomendacje nie zostały do dnia dzisiejszego przetłumaczone na język polski).
Nie są one chronione przed przemocą domową i instytucjonalną, nie szanuje się ich praw reprodukcyjnych, utrudnia się im dostęp do nauki i pracy zawodowej a także nie dostrzega się ich w programach publicznych.
Komitet uznał poprawę sytuacji kobiet z niepełnosprawnością i przeciwdziałanie ich wykluczeniu za jedno z najważniejszych zadań dla Polski.
Kobiety i dziewczęta z niepełnosprawnością mają mieć pełny dostęp do pomocy w podejmowaniu decyzji dotyczących ich życia. Poddawanie sterylizacji bez ich pełnej, swobodnej i świadomej zgody musi zostać zakazane.
W związku z tym rząd naszego kraju powinien wprowadzić w trybie pilnym skuteczne rozwiązania, by prawa kobiet z niepełnosprawnością zaczęły być respektowane.
Opracowano na podstawie: 2. Zjazd kobiet z niepełnosprawnością i ich sojuszniczek i sojuszników. – niepelnosprawni.pl