Przejdź do treści

Nowy środek transportu trafił do Środowiskowego Domu Samopomocy w Lesznie

logo państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Kolejna placówka z województwa  wielkopolskiego, do której dzięki pomocy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych trafił nowy środek transportu przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami to Środowiskowy Dom Samopomocy w Lesznie. 

Inwestycja została zrealizowana w ramach tegorocznej edycji „Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III”. Środki finansowe przekazane na ten cel z budżetu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  to kwota w wysokości 110 320 zł. Dzięki nim zakupiono dziewięcioosobowego busa.  W uroczystości przekazania nowego pojazdu leszczyńskiej placówce uczestniczyła  między innymi Pani Anna Skupień, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego PFRON.

W zajęciach realizowanych w ramach Środowiskowego Domu Samopomocy  w Lesznie uczestniczy codziennie 50 osób z niepełnosprawnościami.  23 osoby dowożone są na zajęcia z terenu Leszna i okolic. Wspomniani uczestnicy zajęć w ŚDS-ie  nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do placówki. Jest to spowodowane ograniczeniami wynikającymi z niepełnosprawności ruchowej i intelektualnej. Nowy pojazd będzie pokonywał codziennie około 80 km. Bus został  zakupiony by zastąpić dotychczasowy, wyeksploatowany środek transportu. Inwestycja i kupno nowego busa ma za zadanie ułatwienie podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy udział w różnego rodzaju konkursach, zawodach sportowych, imprezach integracyjnych i  wycieczkach.

Przypominamy, że Rząd Zjednoczonej Prawicy realizuje trzecią edycję Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami.

Jest to projekt służący wyrównywaniu różnic pomiędzy poszczególnymi regionami naszego kraju w między innymi w dziedzinie rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami oraz dostępności: likwidację barier architektonicznych i technicznych w urzędach i szkołach, Środowiskowych Domach Samopomocy oraz wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. W ramach przedsięwzięcia Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymał środki na dofinansowanie zakupu aut i autobusów. Fundusz wspierać będzie również tworzenie spółdzielni socjalnych i Warsztatów Terapii Zajęciowej. Pomoc obejmować będzie także działania organizacji pozarządowych w projektach na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W ramach programu w roku bieżącym wzrosły kwoty grantów.

Uwaga! Jak czytamy na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który realizuje zadanie: “Wnioski zarządców w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych dotyczące obszaru A programu oraz samorządów gminnych i powiatowych oraz organizacji pozarządowych dotyczące obszaru E programu, przyjmowane są w trybie ciągłym”.

Przypominamy, że w przypadku obszaru A i obszaru E programu projektodawca składa wniosek bezpośrednio do właściwego terytorialnie Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zgodnie z Zasadami dotyczącymi wyboru, dofinansowania i rozliczania projektów dotyczących obszaru A i obszaru E programu.

 

Dodaj komentarz