Kolejna placówka z Województwa Wielkopolskiego wzbogaciła się o nowy środek transportu dostosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami.
Mowa o Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Kaliszu. W zajęciach realizowanych w Ośrodku uczestniczą 82 osoby z niepełnosprawnościami. Wśród nich znajdują się trzy osoby poruszające się za pomocą wózków inwalidzkich. Nowy pojazd zastąpi dotychczas używany bus, który został mocno wyeksploatowany. Nowy środek transportu usprawni logistycznie dowóz uczniów na zajęcia w kaliskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 oraz powrót podopiecznych placówki do domów, po ich zakończeniu.
Nowy środek lokomocji umożliwi ponadto dojazd podopiecznych Ośrodka na zawody sportowe. Inwestycja w nowego busa usprawni również udział osób uczestniczących w zajęciach odbywających się w Ośrodku w spotkaniach integracyjnych organizowanych we współpracy z zaprzyjaźnionymi placówkami pomagającymi osobom z niepełnosprawnościami.
W uroczystości przekazania nowego środka transportu Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu nr 1 w Kaliszu uczestniczyli między innymi przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Była wśród nich Pani Anna Skupień, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Funduszu.
Zakup nowego środka transportu został zrealizowany w ramach „Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III”. Dofinansowanie pochodzące ze środków budżetowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zakup dziewięcioosobowego busa wyniosło 110 320 złotych.
Przypominamy, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zeszłym roku opublikował na swojej stronie internetowej dokument zatytułowany „Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów Programu wyrównywania różnic między regionami III w 2024 r.”.
Ze strony Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozwolę sobie przedrukować enumerację obszarów programu, które będą realizowane w roku bieżącym:
1) obszar A – zapewnienie dostępności w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych;
2) obszar B – likwidacja barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania;
3) obszar C – tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych;
4) obszar D – likwidacja barier transportowych;
5) obszar E – dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych;
6) obszar F – tworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz przeciwdziałanie degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej;
7) obszar G – skierowanie do powiatów poza algorytmem dodatkowych środków na finansowanie zadań ustawowych dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
Przypominam, że podania samorządów powiatowych dotyczące obszarów B, C, D, F i G przedsięwzięcia zostaną przyjęte w Oddziałach PFRON w okresie od 1 grudnia 2023 roku do 1 marca 2024 roku. Natomiast wnioski zarządców wielorodzinnych budynków mieszkalnych dotyczące obszaru A programu oraz samorządów gminnych i powiatowych i organizacji trzeciego sektora odnoszące się do obszaru E projektu, przyjmowane są w Oddziałach PFRON w trybie ciągłym.
Uwaga! Program realizowany jest w poszczególnych miejscach na terenie kraju przez samorządy powiatowe, który przyjmą zaproszenie do uczestnictwa w programie. Z tego powodu daty graniczne naboru wniosków dla adresatów obszarów B, C, D, F i G programu określone określają realizatorzy programu.
W przypadku obszarów programu B, C, D, F i G projektodawcy muszą złożyć wniosek do właściwego samorządu powiatowego, postępując zgodnie z literą dokumentu Zasady dotyczące wyboru, dofinansowania i rozliczania projektów dotyczących obszarów B, C, D, F i G programu.
W przypadku wsparcia udzielanego w obszarach A i E przedsięwzięcia podmioty ubiegające się o pomoc składają podania bezpośrednio do właściwego geograficznie Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zgodnie z Zasadami dotyczącymi wyboru, dofinansowania i rozliczania projektów dotyczących obszaru A i obszaru E programu .
Uwaga! Jednostki samorządu powiatowego, które chcą realizować program składają podania bezpośrednio do właściwego terytorialnie Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Ważne dokumenty dotyczące realizacji programu można pobrać tutaj.