Nowy środek transportu przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami trafił do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Tarnowie Podgórnym, w powiecie poznańskim. Instytucja ta to kolejna placówka z województwa wielkopolskiego, do która wzbogaciła się o nowy środek lokomocji.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Tarnowie Podgórnym to placówka do której codziennie uczęszczają 33 osoby z niepełnosprawnościami zamieszkujące gminę Rokietnica oraz Miasto Tarnowo Podgórne. Jedna z uczestników zajęć porusza się na wózku inwalidzkim. Dotychczas podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej byli przywożeni do placówki i odwożeni do domów wynajmowanym 9-osobowym busem. Nowy środek transportu rozwiąże problem powtarzanych kilka razy tego samego dnia kursów do tej samej miejscowości. Inwestycja ułatwi także osobom biorącym udział w zajęciach w Warsztacie Terapii Zajęciowej uczestniczenie w różnego rodzaju konkursach: plastycznych, muzycznych, teatralnych, literackich, czy też w zawodach sportowych.W uroczystości przekazania nowego środka lokomocji wzięli udział przedstawiciele Oddziału Wielkopolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Inwestycję zrealizowano w ramach „Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III”. Dofinansowanie do zakupu autobusu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zakup 21-osobowego autobusu to kwota w wysokości 298 420 zł.
Przypominamy, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2023 roku realizuje trzecią edycję „Program wyrównywania różnic między regionami”. Projekty i wnioski samorządów powiatowych dotyczące dofinansowań w obszarach B, C, D, F i G programu przyjmowane były w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 1 marca 2023 roku.
Uwaga! Jak czytamy na stronie Funduszu: “Wnioski zarządców w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych dotyczące obszaru A programu oraz samorządów gminnych i powiatowych oraz organizacji pozarządowych dotyczące obszaru E programu, przyjmowane są w trybie ciągłym”.
Przypominamy, że w przypadku obszaru A i obszaru E programu projektodawca składa wniosek bezpośrednio do właściwego terytorialnie Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zgodnie z Zasadami dotyczącymi wyboru, dofinansowania i rozliczania projektów dotyczących obszaru A i obszaru E programu.
Program “Wyrównywania różnic między regionami” realizowany jest w roku bieżącym po raz trzeci. Jest to znakomita szansa dla organizacji pozarządowych i samorządów gminnych i powiatowych na zwiększenie dostępności w praktycznie każdej dziedzinie życia społecznego. Do tej pory w ramach projektu wykonano modernizacji wielu budynków użyteczności publicznej i domów wielorodzinnych. Kibicujemy tej inicjatywie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od samego początku i liczymy na to, że inicjatywa ta będzie realizowana również w następnych latach. Dzięki niej bowiem poprawiają się warunki życia osób z niepełnosprawnościami na terenie całego kraju.