W Poznaniu miała miejsce konferencja zatytułowana „Wizja – Wiedza – Wsparcie czyli WWW o dostępności przestrzeni społecznej”.
Organizatorem przedsięwzięcia był Oddział Wielkopolski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zaproszeni na wydarzenie specjaliści z różnych perspektyw starali się pokazać problematykę dostępności przestrzeni społecznej dla osób z niepełnosprawnościami. Głównym celem spotkania była promocja działań Ośrodka Wsparcia i Testów (OWiT). Budowa tej placówki sfinansowana została w całości ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ramach funkcjonowania OWiT-u osoby ze szczególnymi potrzebami wraz z opiekunami mogą korzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów, takich jak:
- oligofrenopedagog,
- logopeda,
- neurologopeda,
- psycholog,
- surdopedagog,
- tyflopedagog,
- neurorehabilitant
- terapeuta integracji sensorycznej.
Kadra omawianej placówki wsparciem obejmuje osoby z niepełnosprawnościami oraz rodziców i opiekunów. Specjaliści w ramach działań OWiT-u prowadzą również konsultacje merytoryczne w zakresie wsparcia przy doborze nowoczesnego sprzętu wspierającego i asystującego dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz udzielają porad dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną. Ośrodek wyposażono w najnowocześniejsze urządzenia oparte na specjalistycznych technologiach wspomagających. Sprzęt ten to między innymi: Cyber Oko, odtwarzacze książki mówionej, linijki brajlowskie, Mówik, drukarki brajlowskie, pętle indukcyjne, powiększalniki i lupy elektroniczne. OWiT znajduje się w Kaliszu. Świadczone w nim usługi ekspertów są bezpłatne.
Konferencja była również znakomitą sposobnością do prezentacji programów i zadań wspierających rozwój szeroko pojętej dostępności, realizowanych w chwili obecnej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podczas spotkania zaprezentowano projekty takie jak: „Dostępna Przestrzeń Publiczna”, „Dostępne Mieszkanie”, „Mieszkanie dla Absolwenta”, czy też „Mobilność Osób z Niepełnosprawnością”.
W wydarzeniu uczestniczyli koordynatorzy dostępności oraz przedstawiciele:
- powiatowych centrów pomocy rodzinie,
- miejskich ośrodków pomocy rodzinie,
- ośrodków pomocy społecznej,
- organizacji trzeciego sektora,
- Warsztatów Terapii Zajęciowej,
- Środowiskowych Domów Samopomocy,
- wielkopolskich uczelni.