Autor: Martyna Sergiel
Dotarły do nas nowe wieści w sprawie projektu o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.
Dokument skierowano do wykazu prac legislacyjnych rządu i oczekuje na zatwierdzenie przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów – podała do wiadomości we wtorek na antenie TVN24 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
– Toczą się rozmowy z przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, panem Andrzejem Domańskim, żeby jak najszybciej projekt uzyskał wpis, ale to wcale nie oznacza, że z dnia na dzień ustawa będzie obowiązywać – powiedziała Ministra.
Zwróciła uwagę, że wymagany jest odpowiedni okres czasu na przygotowanie całego systemu, w tym zwłaszcza na wykształcenie odpowiedniej liczby asystentów osób z niepełnosprawnościami.
– Nie możemy ryzykować tym, że np. pracownicy socjalni, pracownicy systemu pomocy społecznej odpłyną nam z jednego systemu do drugiego – zaznaczyła Ministra.
Na początku marca prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami trafił do Sejmu. Usługa ma być dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat i zostać sfinansowana z budżetu państwa. Projekt zakłada od 40 do 200 godzin asystencji osobistej w miesiącu.
Równocześnie prace nad rządowym projektem trwają od wielu długich miesięcy w MRPiPS. W marcu Wiceminister rodziny Łukasz Krasoń deklarował, że prace nad projektem ustawy o asystencji osobistej są na poziomie zaawansowanym. Powiedział wówczas, że resort chciałby, żeby systemowe rozwiązanie weszło w życie w nowym roku i docelowo obejmowało także osoby poniżej 18 roku życia.
– Środki finansowe przeznaczone na wspomnianą ustawę mają uwzględniać to, czy dana osoba z niepełnosprawnością mieszka w dużym mieście czy gdzieś na wsi, gdzie jest bardziej wymagający dojazd. Dlatego stawka godzinowa dla asystentów będzie zróżnicowana – wskazał.
Poinformował, że w pierwszym roku obowiązywania ustawy, liczba godzin asystencji osobistej będzie zbliżona do projektu prezydenckiego. „W kolejnych latach będziemy sukcesywnie to rozszerzać” – mówił Łukasz Krasoń na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl.
– Nasze rozwiązanie będzie oparte na systemie informatycznym, który ma za zadanie maksymalnie ułatwiać kontakt asystenta z osobą z niepełnosprawnością i odnajdywanie się tych ludzi – dodał Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Asystencja osobista jest usługą w formie spersonalizowanego wsparcia udzielanego w relacji jeden na jeden, które jest niezbędne do prowadzenia możliwie pełnego i niezależnego życia.
Wsparcie może dotyczyć czynności samoobsługowych, utrzymania higieny osobistej, prowadzenia gospodarstwa domowego, prób relacji z otoczeniem,przemieszczania się w przestrzeni publicznej oraz podejmowania aktywności życiowej, społecznej i zawodowej.
Aktualnie usługi asystenckie realizowane są w ramach rządowych programów, do których zgłaszają się samorządy i organizacje trzeciego sektora.
Opracowano na podstawie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2454594.