W Nowym Warpnie ku końcowi zmierzają prace budowlane służące wyremontowaniu wieży widokowej położonej nad malowniczym jeziorem.
Atrakcję turystyczną trzeba było odnowić, gdy w 2019 roku pękł wieniec, w wyniku czego wyłączono z użytku górny taras całej konstrukcji.
Remont objął przede wszystkim zamontowanie dwóch opasek na wieńcu wieży, które mają za zadanie uchronić przed podobnymi sytuacjami zniszczenia budynku w przyszłości.
Dodatkowo zostały wzmocnione fundamenty wieży. Koszt prac sięgnął 70 tysięcy złotych.
Atrakcja turystyczna w Nowym Warpnie w województwie zachodniopomorskim powstawała w przeciągu paru lat.
Pierwszy etap budowy zakończono w roku 2013 – oddano wówczas do użytku 330 metrów promenady wraz ze wspomnianą wieżą, usytuowaną na krańcu cyplu, nad Zatoką Nowowarpieńską.
W ciągach spacerowych zagospodarowano miejsce z przeznaczeniem na szachy plenerowe i gry planszowe oraz obrotową rzeźbę leszcza.
Dalszy odcinek promenady rozciąga się w kierunku wschodnim, po południowej stronie cyplu.
Etap drugi prac stanowiło stworzenie 500-metrowego fragmentu, wzdłuż którego ustawiono tablice edukacyjne prezentujące słynnych żeglarzy.
Całość jest oświetlona, monitorowana, wyposażona w kosze na śmieci i ławeczki a także – co nie mniej istotne – dostępna do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W sąsiedztwie promenady znajdują się pozostałe atrakcje turystyczne Nowego Warpna, takie jak np.: starówka wraz z zabytkowym Ratuszem, ryglowymi zabudowaniami i odnowionymi kamienicami, kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, aleja żeglarzy czy też wioska żeglarska.
Dobrze byłoby niewątpliwie, żeby każdy konstruktor czy architekt uwzględniał potrzeby osób z niepełnosprawnościami już na samym wstępie przy planowaniu budowy. Taka postawa świadczyła by o wielowymiarowym i szerokim spojrzeniu na aspekty nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim użytkowe. Pozytywne jest to, że coraz częściej tak się już dzieje.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.